Etobicoke Swim Club 
   2022 Ontario Summer Festival Championships - 17/06/2022 to 19/06/2022   
 
 Event 59  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ho, Abigail            10 APEX              1:18.62    1:18.47    9  
                 38.44      1:18.47 (40.03)
  2 Haviland, Nicole J     10 WS                1:31.04    1:25.77    7  
                 41.21      1:25.77 (44.56)
  3 Murdoch, Ainsley       10 CAJ               1:26.67    1:26.43    6  
                 42.13      1:26.43 (44.30)
  4 Lee, Emily             10 ESWIM             1:29.21    1:26.71    5  
                 41.76      1:26.71 (44.95)
  5 Richardson, Jordyn     10 OYO               1:26.46    1:26.78    4  
                 41.35      1:26.78 (45.43)
  6 Sang, Teresa           10 OAK               1:29.52    1:27.27    3  
                 41.87      1:27.27 (45.40)
  7 Li, Sophia Y           10 SSAT              1:29.62    1:27.51    2  
                 42.16      1:27.51 (45.35)
  8 Cheng, Summer C         9 MAC               1:33.65    1:27.57    1  
                 42.32      1:27.57 (45.25)
  9 Palachik, Jane J       10 WS                1:33.29    1:27.75  
                 42.38      1:27.75 (45.37)
 10 Battrick, Marissa J    10 BTSC              1:27.87    1:28.08  
 11 Dalmao-Caton, Kiana S  10 NYAC              1:34.22    1:28.31  
                 42.22      1:28.31 (46.09)
 12 Kim, Erin Y            10 DUCKS             1:28.34    1:28.51  
                 42.28      1:28.51 (46.23)
 13 Laing, Aly             10 GMAC              1:28.98    1:28.95  
                 43.38      1:28.95 (45.57)
 14 Cheung, Tsz Ching      10 RHAC              1:30.73    1:29.83  
                 43.67      1:29.83 (46.16)
 15 Tai, Wendy             10 MSSAC             1:33.77    1:30.03  
 16 Van Loon, Adele M      10 UCRO              1:34.59    1:30.32  
                 44.54      1:30.32 (45.78)
 17 Heuberger, Quinn H     10 GHAC              1:31.96    1:30.66  
 18 Chan, Venus            10 APEX              1:27.38    1:31.55  
                 43.28      1:31.55 (48.27)
 19 Fries, Emma            10 BRANT             1:32.76    1:31.98  
                 42.41      1:31.98 (49.57)
 20 Mawdsley, Emily        10 HAC               1:36.07    1:32.18  
 21 Lovelace, Victoria I   10 GHAC              1:36.26    1:32.48  
                 44.07      1:32.48 (48.41)
 22 Frith, Lexi L          10 BAD               1:33.21    1:32.71  
                 46.60      1:32.71 (46.11)
 23 Ho, Florence           10 SWOTT             1:39.26    1:33.20  
                 45.53      1:33.20 (47.67)
 24 Alexander, Ziva H      10 COBRA             1:32.61    1:33.22  
                 45.11      1:33.22 (48.11)
 25 Snyder, Olivia          9 ROW               1:34.99    1:33.71  
                 45.00      1:33.71 (48.71)
 26 Shen, Yanzi            10 NYAC              1:34.64    1:34.04  
                 44.95      1:34.04 (49.09)
 27 Stratton, Sierra       10 NKB               1:38.23    1:35.01  
                 45.69      1:35.01 (49.32)
 28 Griswold, Kaylee       10 WAAC              1:31.73    1:35.08  
 29 Stuart, Yara           10 WCW               1:33.89    1:35.59  
 30 Huska, Adriana         10 ESWIM             1:36.07    1:35.74  
                 48.86      1:35.74 (46.88)
 31 Gundy, Penny J         10 TSC               1:40.73    1:35.88  
 32 Yong, Menglan          10 LAC               1:35.52    1:35.90  
 -- Vervoorn, Stella       10 BAD               1:37.59   x1:36.94  
                 47.61      1:36.94 (49.33)
 -- Cao, Grace             10 LAC               1:39.39   x1:37.20  
                 46.75      1:37.20 (50.45)
 -- Fries, Clare           10 BRANT             1:33.58   x1:38.05  
                 47.69      1:38.05 (50.36)
 -- Medina, Sofia          10 BAD               1:40.52   x1:38.14  
 -- SU, Emma               10 OAK               1:38.34   x1:38.48  
                 47.31      1:38.48 (51.17)
 -- Mazur, Julia           10 ESWIM             1:36.43   x1:38.54  
                 48.11      1:38.54 (50.43)
 -- Mansour, Mariam         8 WAC               1:33.90   x1:38.90  
                 48.52      1:38.90 (50.38)
 -- Chan, Aeryn S          10 PICK              1:38.74   x1:38.95  
                 46.04      1:38.95 (52.91)
 -- Scott, Clarice E        8 MAC               1:40.34   x1:39.02  
                 47.52      1:39.02 (51.50)
 -- Kulkarni, Karishma     10 MSSAC             1:36.64   x1:39.75  
                 49.36      1:39.75 (50.39)
 -- Ni, Olivia J            9 NYAC              1:39.92   x1:40.33  
                 49.14      1:40.33 (51.19)
 -- Smith, Charlize A      10 MAC               1:44.59   x1:40.59  
                 49.36      1:40.59 (51.23)
 -- Gruenwald, Ella        10 BRANT             1:36.09   x1:43.49  
                 50.56      1:43.49 (52.93)
 -- Young, Abigail          9 MSSAC             1:36.70   x1:44.39  
                 49.07      1:44.39 (55.32)
 -- Wilson, Olivia         10 NEW               1:36.12         DQ  
                 45.36           DQ (50.60)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 59                 
 
  1. Etobicoke Swimming                178   2. Markham Aquatic Club               81
  3. Toronto Swim Club                79.5   4. Ramac Aquatic Club                 79
  5. Windsor Aquatic Club               60   6. North York Aquatic Club            57
  7. Northwest Narwhal Swim Club        55   7. Crest Swimming                     55
  9. London Aquatic Club                54  10. Region Of Waterloo Swim Club       53
 11. Burlington Aquatic Devilrays       52  12. Oakville Aquatic Club              51
 13. Whitby Swimming                    50  14. Newmarket Stingrays Swim Club      49
 15. Swim Apex Aquatic Club             41  16. Richmond Hill Aquatic Club         40
 17. Ajax Aquatic Club                  38  18. Brock Niagara Aquatics             37
 19. Cobra Swim Club                    36  20. Mallards Swim Team                 35
 21. Lakeshore Swim Club                33  22. Wilmot Aquatic Aces                32
 23. Cambridge Aquajets                 31  24. Orangeville Otters Swim Club       27
 25. Sault Surge Aquatic Team           26  25. New Stars Swimming Club            26
 27. Thunder Bay Thunderbolts           24  28. Kingston Blue Marlins              23
 29. Ottawa Y Olympians                 21  30. Ottawa Swim Club                   20
 31. Club Warriors                      19  32. Swim Ottawa                        18
 33. Wellington County Waves          17.5  34. Barrie Trojan Swim Club            17
 34. Hanover Swim Club                  17  36. Mississauga Aquatic Club           14
 36. York Swim Club                     14  38. Killer Whale Swim Team             13
 39. Aurora Ducks Swimming              12  39. Collingwood Clippers Swim Club     12
 41. Brantford Aquatic Club             11  42. Muskoka Aquatic Club               10
 43. Golden Horseshoe Aquatic Club       9  44. Sudbury Laurentian Swim Club        8
 45. Granite Gators Swim Team            7  45. Cornwall Sea Lions                  7
 45. Torch Swim                          7  48. Owen Sound Aquatic Club             6
 48. Belleville Beast Swim Team          6  48. Hamilton Aquatic Club               6
 48. Goulbourn Sea Hawks                 6  52. Nepean Kanata Barracudas            5
 52. Kingston Sharks Swim Team           5  52. Clarington Swim Club                5
 52. Oshawa Aquatic Club                 5  56. Sarnia Rapids Swim Club             4
 56. Pickering Swim Club                 4  56. Leamington Laser Swim Team          4
 59. Nickel City Aquatics                3  60. Ernestown Barracuda Swim Club       2
 61. Guelph Marlin Aq Club               1  61. Upper Canada Swim Club              1