Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 51  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  Slower than 2:30.95
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Katie Marovino   13 ESWIM             2:32.36    2:27.75   525   15  
                 34.82      1:12.14 (37.32)
        1:50.37 (38.23)     2:27.75 (37.38)
  2 Grace Kittel     13 ESWIM             2:37.86    2:31.59   486   11  
                 36.40      1:15.41 (39.01)
        1:54.40 (38.99)     2:31.59 (37.19)
  3 Alana Odinocki   13 NYAC              2:39.44    2:34.21   462    7  
                 36.20      1:14.91 (38.71)
        1:54.67 (39.76)     2:34.21 (39.54)
  4 Elena Vorobieva  13 ESWIM             2:37.13    2:36.53   441    5  
                 35.86      1:14.89 (39.03)
        1:55.78 (40.89)     2:36.53 (40.75)
  5 Abigail Shin     13 NYAC              2:42.68    2:37.35   435    4  
                 36.82      1:16.63 (39.81)
        1:57.10 (40.47)     2:37.35 (40.25)
  6 Shirley Wang     13 NYAC              2:41.00    2:38.13   428    3  
                 37.73      1:17.55 (39.82)
        1:57.98 (40.43)     2:38.13 (40.15)
  7 Emilie Roy       13 ESWIM             2:42.18    2:41.29   403    2  
                 38.74      1:18.89 (40.15)
        2:00.68 (41.79)     2:41.29 (40.61)
  8 Claire Lee Coom  13 NYAC              2:42.96    2:43.02   391    1  
                 37.67      1:19.24 (41.57)
        2:01.85 (42.61)     2:43.02 (41.17)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  6 Noelle Young     13 ESWIM             2:41.54                   
                 38.11      1:18.47 (40.36)
        2:00.05 (41.58)     2:41.54 (41.49)
 10 Madison Lee      13 NYAC              2:44.53                   
                 39.96      1:21.01 (41.05)
        2:02.99 (41.98)     2:44.53 (41.54)
 11 Michelle Criste  13 ESWIM             2:51.29                   
                 40.64      1:24.01 (43.37)
        2:08.17 (44.16)     2:51.29 (43.12)
 12 Maelle Dubreuil  13 SLSC              2:51.42                   
                 40.06      1:23.36 (43.30)
        2:08.12 (44.76)     2:51.42 (43.30)
 13 Aicha Gharib     13 SLSC              2:51.53                   
                 41.99      1:25.79 (43.80)
        2:09.33 (43.54)     2:51.53 (42.20)
 14 Nikita Sarrafpo  13 MAC               2:54.58                   
                 41.01      1:25.24 (44.23)
        2:11.04 (45.80)     2:54.58 (43.54)
 15 Zoe Majic        13 ESWIM             2:55.09                   
                 42.11      1:28.27 (46.16)
        2:13.64 (45.37)     2:55.09 (41.45)
 16 Maeve Pestonji   13 NYAC              2:58.72                   
                 41.25      1:26.26 (45.01)
        2:13.32 (47.06)     2:58.72 (45.40)
 17 Maddie Jong      13 MAC               3:00.68                   
                 41.59    3:00.68 (2:19.09)
 18 Maissie Lin      13 MAC               3:00.87                   
                 44.45      1:31.03 (46.58)
        2:16.74 (45.71)     3:00.87 (44.13)
 19 Sophia Marques   13 ESWIM             3:03.49                   
                 43.32      1:30.30 (46.98)
        2:18.69 (48.39)     3:03.49 (44.80)
 20 Mikah Rubin      13 NYAC              3:06.63                   
                 43.53      1:29.76 (46.23)
        2:18.37 (48.61)     3:06.63 (48.26)
 21 Nicole Kim       13 NYAC              3:08.28                   
                 43.20      1:30.80 (47.60)
        2:20.38 (49.58)     3:08.28 (47.90)
 22 Lisa Kasyanenko  13 MAC               3:11.24                   
                 45.39      1:33.79 (48.40)
        2:23.49 (49.70)     3:11.24 (47.75)
 23 Yuki Zuo         13 MAC               3:12.77                   
                 46.16      1:37.12 (50.96)
        2:28.29 (51.17)     3:12.77 (44.48)
 24 Charlotte Chen   13 NYAC              3:16.43                   
                 45.10      1:35.98 (50.88)
        2:26.93 (50.95)     3:16.43 (49.50)
 25 Grace Murphy     13 NYAC              3:18.19                   
                 46.68      1:37.09 (50.41)
        2:28.82 (51.73)     3:18.19 (49.37)
 26 Bronwyn Mitas    13 MAC               3:18.41                   
                 47.04      1:36.74 (49.70)
        2:28.37 (51.63)     3:18.41 (50.04)
 27 Grace Kolb       13 MAC               3:18.80                   
                 46.39      1:37.14 (50.75)
        2:29.61 (52.47)     3:18.80 (49.19)
 28 Sofya Mishchenk  13 SLSC              3:21.84                   
                 47.09      1:39.95 (52.86)
        2:31.73 (51.78)     3:21.84 (50.11)
 29 Sahana Fisher    13 SLSC              3:21.99                   
                 47.15      1:38.27 (51.12)
        2:31.45 (53.18)     3:21.99 (50.54)
 30 Tanya Stoyanova  13 MAC               3:23.30                   
                 46.79      1:38.30 (51.51)
        2:31.04 (52.74)     3:23.30 (52.26)
 31 Lea Brkovic      13 ESWIM             3:23.80                   
                 47.62      1:39.97 (52.35)
        2:33.38 (53.41)     3:23.80 (50.42)
 32 Jasmina Zahir    13 TSC               3:26.87                   
                 52.93      1:48.38 (55.45)
        2:38.69 (50.31)     3:26.87 (48.18)
 33 Megan Urwin      13 SLSC              3:29.54                   
                 50.84      1:44.62 (53.78)
        2:38.72 (54.10)     3:29.54 (50.82)
 34 Erin Peirce      13 NYAC              3:29.97                   
                 50.93      1:44.94 (54.01)
        2:38.25 (53.31)     3:29.97 (51.72)
 35 Sarah Chrumka    13 NYAC              3:32.43                   
                 46.25      1:40.55 (54.30)
        2:37.50 (56.95)     3:32.43 (54.93)
 36 Yarden Aronson   13 NYAC              3:33.77                   
 37 Claire Knapman   13 NYAC              3:34.03                   
                 52.54      1:48.31 (55.77)
        2:42.84 (54.53)     3:34.03 (51.19)
 38 Paige McLaughli  13 NYAC              3:34.30                   
                 48.96      1:45.18 (56.22)
        2:43.01 (57.83)     3:34.30 (51.29)
 39 Zoe Iczkovitz    13 NYAC              3:39.55                   
                 52.57      1:47.79 (55.22)
        2:44.23 (56.44)     3:39.55 (55.32)
 40 Chloe Shen       13 NYAC              3:42.16                   
                 51.17      1:49.26 (58.09)
        2:48.56 (59.30)     3:42.16 (53.60)
 41 Sogol Sagharich  13 MAC               3:45.48                   
                 51.99      1:51.07 (59.08)
        2:49.78 (58.71)     3:45.48 (55.70)
 42 Hannah Taylor    13 MAC               3:51.92                   
                 52.15      1:49.51 (57.36)
      2:50.63 (1:01.12)   3:51.92 (1:01.29)
 43 Abbey Krawczuk   13 SLSC              3:52.23                   
                 55.50      1:54.87 (59.37)
      2:55.14 (1:00.27)     3:52.23 (57.09)
 44 Renee King       13 TSC               4:06.25                   
                 57.56    2:00.30 (1:02.74)
      3:04.46 (1:04.16)   4:06.25 (1:01.79)
 -- Julianna Milano  13 ESWIM             2:31.00         X         
                 35.48      1:13.54 (38.06)
        1:52.36 (38.82)     2:31.00 (38.64)
 -- Kate Rowatt      13 NYAC                  DQ                    
                 43.18      1:30.12 (46.94)
        2:20.35 (50.23)          DQ (48.67)
 -- Mariam Ghaly     13 NYAC                  DQ                    
                 49.75    1:50.29 (1:00.54)
      2:53.89 (1:03.60)          DQ (59.55)
 
 Event 51  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  Slower than 2:27.12
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Claire MacLeod   14 ESWIM             2:31.32    2:32.47   478   15  
                 34.48      1:12.83 (38.35)
        1:52.90 (40.07)     2:32.47 (39.57)
  2 Christina Ramir  14 NYAC              2:44.04    2:43.93   384   11  
                 37.38      1:18.79 (41.41)
        2:02.22 (43.43)     2:43.93 (41.71)
  3 Amelie Papineau  14 HPST              2:53.67    2:49.96   345    7  
                 40.13      1:22.40 (42.27)
        2:05.97 (43.57)     2:49.96 (43.99)
  4 Elia Laroche     14 ESWIM             2:56.77    2:55.49   313    5  
                 41.13      1:25.58 (44.45)
        2:10.40 (44.82)     2:55.49 (45.09)
  5 Tea Lacey        14 NYAC              3:05.94    3:03.08   276    4  
                 43.76    3:03.08 (2:19.32)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  4 Ciara Meagher    14 NYAC              2:54.44                   
                 42.00      1:26.73 (44.73)
        2:12.29 (45.56)     2:54.44 (42.15)
  5 Mattise Ng       14 NYAC              2:55.97                   
                 41.74      1:26.57 (44.83)
        2:11.82 (45.25)     2:55.97 (44.15)
  8 Maleah Gill      14 NYAC              3:06.21                   
            2:21.55 ( )     3:06.21 (44.66)
 
                             === Finals ===                              
 
  9 Alison Lee       14 MAC               3:16.56                   
                 45.60      1:35.10 (49.50)
        2:26.60 (51.50)     3:16.56 (49.96)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Barbara Way      14 NYAC              3:18.04                   
                 46.82      1:37.66 (50.84)
        2:29.00 (51.34)     3:18.04 (49.04)
 
                             === Finals ===                              
 
 11 Agata Apanasevi  14 NYAC              3:19.17                   
                 44.92      1:35.21 (50.29)
        2:29.98 (54.77)     3:19.17 (49.19)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 12 Julia Arbutina   14 NYAC              3:36.01                   
                 49.82      1:45.01 (55.19)
        2:40.58 (55.57)     3:36.01 (55.43)
 
                             === Finals ===                              
 
 13 Audrey Snel      14 TSC               3:39.57                   
                 52.73      1:49.53 (56.80)
        2:47.74 (58.21)     3:39.57 (51.83)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 14 Ava Pezeshki     14 NYAC              3:43.40                   
                 50.60      1:47.84 (57.24)
        2:46.64 (58.80)     3:43.40 (56.76)
 -- Leah Manuel      14 TSC                   DQ                    
                                2:07.32 ( )
      3:13.92 (1:06.60)        DQ (1:06.83)
 
 Event 51  Girls 15 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  Slower than 2:25.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Nicole Yarzon    15 ESWIM             2:29.62    2:30.10   501   15  
                 34.77      1:12.45 (37.68)
        1:51.34 (38.89)     2:30.10 (38.76)
  2 Leticia Lopes    15 ESWIM             2:31.69    2:30.35   498   11  
                 35.53      1:13.18 (37.65)
        1:52.05 (38.87)     2:30.35 (38.30)
  3 Noémie Ringuett  15 HPST              2:40.19    2:34.82   456    7  
                 35.81      1:14.70 (38.89)
        1:55.21 (40.51)     2:34.82 (39.61)
  4 Samantha So      15 MAC               2:39.81    2:38.33   427    5  
                 37.67      1:17.81 (40.14)
        1:58.52 (40.71)     2:38.33 (39.81)
  5 Calise Moldawa   15 ESWIM             2:48.33    2:43.84   385    4  
                 38.20      1:19.75 (41.55)
        2:02.26 (42.51)     2:43.84 (41.58)
  6 Jesse Luoma      15 SLSC              2:47.60    2:47.23   362    3  
                 39.42      1:21.69 (42.27)
        2:04.49 (42.80)     2:47.23 (42.74)
  7 Naomi Henry      15 NYAC              2:50.95    2:52.28   331    2  
                 40.81      1:24.25 (43.44)
        2:08.32 (44.07)     2:52.28 (43.96)
 
 Event 51  Girls 16 & Over 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  Slower than 2:24.27
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Kathleen Fitzpa  17 MAC               2:27.38    2:24.96   556   15  
                 33.32      1:09.07 (35.75)
        1:46.86 (37.79)     2:24.96 (38.10)
  2 Maddy Trim       16 MAC               2:45.40    2:43.38   388   11  
                 40.51      1:21.76 (41.25)
        2:03.42 (41.66)     2:43.38 (39.96)
  3 Sara-Emilie Cla  16 MAC               2:46.73    2:43.42   388    7  
                 38.33      1:19.47 (41.14)
        2:01.57 (42.10)     2:43.42 (41.85)
  4 Marie Lutz-Chio  17 MAC               2:52.55    2:55.27   314    5  
                 41.31      1:25.12 (43.81)
        2:10.28 (45.16)     2:55.27 (44.99)
 -- Cheryl Zhang     16 MAC               2:32.08         DQ        
                 35.09      1:12.64 (37.55)
        1:51.16 (38.52)          DQ (38.49)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Madeline Burnet  16 MAC               2:30.81                   
                 35.26      1:13.64 (38.38)
        1:52.96 (39.32)     2:30.81 (37.85)
 
                             === Finals ===                              
 
  4 Sydney Chin      16 ESWIM             2:32.41                   
                 36.43      1:14.78 (38.35)
        1:53.62 (38.84)     2:32.41 (38.79)
  5 Tiffany Cheng    17 MAC               2:36.56                   
                 36.49      1:15.73 (39.24)
        1:55.98 (40.25)     2:36.56 (40.58)
  6 Nicola Garrido   17 ESWIM             2:41.35                   
                 38.10      1:18.82 (40.72)
        2:00.31 (41.49)     2:41.35 (41.04)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Jori Reiken      16 NYAC              3:28.44                   
                 47.57      1:41.15 (53.58)
        2:35.52 (54.37)     3:28.44 (52.92)
 11 Michelle Tovizi  17 NYAC              3:33.35                   
                 50.56      1:45.09 (54.53)
        2:40.14 (55.05)     3:33.35 (53.21)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 51                 
 
  1. Etobicoke Swimming               3068   2. North York Aquatic Club          1270
  3. Markham Aquatic Club             1247   4. Toronto Swim Club                 384
  5. Sudbury Laurentian Swim Club      103   6. Hearst Phoenix Swim Team           73
  7. Cobra Swim Club                    41   8. Whitby Dolphins Swim Club          30
  9. Cricket Currents Swim Team          6  10. York Swim Club                      5