Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 48  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  Slower than 2:10.14
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Keith Tran       13 ESWIM             2:12.87    2:09.31   453   15  
                 29.93      1:02.52 (32.59)
        1:35.28 (32.76)     2:09.31 (34.03)
  2 Deniz Makul      13 NYAC              2:18.12    2:11.97   426   11  
                 30.35      1:03.71 (33.36)
        1:37.99 (34.28)     2:11.97 (33.98)
  3 Owen Waldron     13 NYAC              2:14.54    2:12.63   420    7  
                 30.14      1:04.01 (33.87)
        1:39.16 (35.15)     2:12.63 (33.47)
  4 Brigham Ryan     13 MAC               2:16.95    2:16.19   388    5  
                 31.60      1:06.50 (34.90)
        1:41.84 (35.34)     2:16.19 (34.35)
  5 Ethan Tsang      13 NYAC              2:14.59    2:16.82   383    4  
                 30.71      1:04.85 (34.14)
        1:40.76 (35.91)     2:16.82 (36.06)
  6 Harrison Crake   13 NYAC              2:17.15    2:17.87   374    3  
                                1:07.32 ( )
        1:43.14 (35.82)     2:17.87 (34.73)
  7 Vladislav Roman  13 ESWIM             2:16.63    2:19.54   361    2  
                 31.56      1:07.16 (35.60)
        1:43.59 (36.43)     2:19.54 (35.95)
  8 Jack Mills       13 NYAC              2:22.22    2:21.82   343    1  
                 33.09      1:09.74 (36.65)
        1:46.68 (36.94)     2:21.82 (35.14)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Michael Rup      13 ESWIM             2:23.01                   
                 32.92      1:09.20 (36.28)
        1:47.17 (37.97)     2:23.01 (35.84)
 10 Colin Campbell   13 NYAC              2:25.24                   
                 33.36      1:10.17 (36.81)
        1:48.24 (38.07)     2:25.24 (37.00)
 11 Emery Soos       13 NYAC              2:25.56                   
                 33.64      1:10.49 (36.85)
        1:48.37 (37.88)     2:25.56 (37.19)
 12 Alex Marinkovic  13 NYAC              2:25.91                   
                 32.38      1:10.01 (37.63)
        1:48.44 (38.43)     2:25.91 (37.47)
 13 Xander Danos     13 MAC               2:30.69                   
                 34.09      1:13.36 (39.27)
        1:53.83 (40.47)     2:30.69 (36.86)
 14 Brandon Visan    13 ESWIM             2:48.51                   
                 37.14      1:20.23 (43.09)
        2:06.07 (45.84)     2:48.51 (42.44)
 15 Nathan Gerson    13 MAC               2:50.47                   
                 39.01      1:23.61 (44.60)
        2:08.84 (45.23)     2:50.47 (41.63)
 16 Kun Wang         13 ESWIM             2:53.65                   
                 38.04      1:23.46 (45.42)
        2:09.93 (46.47)     2:53.65 (43.72)
 17 Tomas Peterson   13 TSC               2:55.24                   
                 39.66      1:25.48 (45.82)
        2:13.70 (48.22)     2:55.24 (41.54)
 18 Pedro Ortego     13 ESWIM             2:55.38                   
                 39.59      1:25.10 (45.51)
        2:12.36 (47.26)     2:55.38 (43.02)
 19 Bowen Lin        13 NYAC              3:01.03                   
                 39.47      1:24.77 (45.30)
        2:13.32 (48.55)     3:01.03 (47.71)
 20 Mikhail Kamochk  13 NYAC              3:03.09                   
                 41.18      1:28.17 (46.99)
        2:16.08 (47.91)     3:03.09 (47.01)
 21 Cody Solomon     13 NYAC              3:03.48                   
                 43.42      1:28.72 (45.30)
        2:17.31 (48.59)     3:03.48 (46.17)
 22 Shahan Bahadura  13 MAC               3:19.16                   
                 45.08      1:36.52 (51.44)
        2:29.56 (53.04)     3:19.16 (49.60)
 -- Charlie Kwinter  13 ESWIM             2:04.92         X         
                 29.29      1:00.59 (31.30)
        1:32.73 (32.14)     2:04.92 (32.19)
 -- Andrew Ciddio    13 ESWIM                 DQ                    
                 35.10      1:15.04 (39.94)
        1:56.73 (41.69)          DQ (40.23)
 
 Event 48  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  Slower than 2:06.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Ryan Kim         14 NYAC              2:10.51    2:06.88   480   15  
                 29.81      1:01.81 (32.00)
        1:34.45 (32.64)     2:06.88 (32.43)
  2 Matthew Glazer   14 ESWIM             2:12.38    2:11.41   432   11  
                 29.81      1:02.63 (32.82)
        1:36.88 (34.25)     2:11.41 (34.53)
  3 Ethan Abbatange  14 MAC               2:15.60    2:13.12   415    7  
                 30.58      1:04.79 (34.21)
        1:39.87 (35.08)     2:13.12 (33.25)
  4 Louie Zhao       14 MAC               2:15.39    2:15.38   395    5  
                 30.60      1:04.84 (34.24)
        1:39.58 (34.74)     2:15.38 (35.80)
  5 Andrew Zab       14 ESWIM             2:18.14    2:15.99   390    4  
                 31.20      1:05.69 (34.49)
        1:40.87 (35.18)     2:15.99 (35.12)
  6 Jesse Barnabe    14 NYAC              2:26.49    2:27.40   306    3  
                 33.02      1:10.48 (37.46)
        1:50.42 (39.94)     2:27.40 (36.98)
  7 Aidan Peirce     14 NYAC              2:28.62    2:30.43   288    2  
                 33.04      1:11.11 (38.07)
        1:51.80 (40.69)     2:30.43 (38.63)
  8 Quintin Boscari  14 MAC               2:29.11    2:32.23   278    1  
                 34.48      1:13.16 (38.68)
        1:53.86 (40.70)     2:32.23 (38.37)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Derrick Cui      14 MAC               2:17.90                   
                 29.95      1:05.59 (35.64)
        1:42.09 (36.50)     2:17.90 (35.81)
 10 Benjamin Paters  14 NYAC              2:29.53                   
                 34.40      1:12.35 (37.95)
        1:51.56 (39.21)     2:29.53 (37.97)
 11 Ryan Lee         14 MAC               2:30.24                   
                 33.56      1:12.47 (38.91)
        1:53.80 (41.33)     2:30.24 (36.44)
 12 Adesh Ghosh      14 ESWIM             2:33.90                   
                 33.63      1:12.42 (38.79)
        1:53.31 (40.89)     2:33.90 (40.59)
 13 Sina Chegini     14 NYAC              2:34.96                   
                 34.25      1:13.02 (38.77)
        1:54.23 (41.21)     2:34.96 (40.73)
 14 Eitan Bitnun     14 NYAC              2:35.68                   
                 34.52      1:13.45 (38.93)
        1:54.55 (41.10)     2:35.68 (41.13)
 15 Vitaliy Feoktis  14 TSC               2:35.85                   
                 36.32      1:17.35 (41.03)
        1:58.82 (41.47)     2:35.85 (37.03)
 16 Aditya Ghosh     14 ESWIM             2:42.29                   
                 35.83      1:17.97 (42.14)
        2:00.79 (42.82)     2:42.29 (41.50)
 17 Panayioti Georg  14 NYAC              2:49.47                   
                 38.71      1:22.62 (43.91)
        2:08.13 (45.51)     2:49.47 (41.34)
 17 Michael Fong     14 NYAC              2:49.47                   
                 37.63      1:21.32 (43.69)
        2:06.78 (45.46)     2:49.47 (42.69)
 19 Ojas Mehta       14 TSC               2:57.07                   
                 37.11      1:21.50 (44.39)
        2:09.77 (48.27)     2:57.07 (47.30)
 20 Ethan Singh      14 NYAC              3:15.64                   
                 44.12      1:36.97 (52.85)
        2:28.26 (51.29)     3:15.64 (47.38)
 
 Event 48  Boys 15 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  Slower than 2:02.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Aidan Walker     15 MAC               2:07.89    2:00.60   559   15  
                 27.87        58.63 (30.76)
        1:29.66 (31.03)     2:00.60 (30.94)
  2 Andrew Gilbert   15 MAC               2:10.00    2:09.15   455   11  
                 29.52      1:02.14 (32.62)
        1:35.75 (33.61)     2:09.15 (33.40)
  3 Justin Mendiola  15 MAC               2:14.48    2:11.13   435    7  
                 29.72      1:03.11 (33.39)
        1:37.41 (34.30)     2:11.13 (33.72)
  4 Logan Tran       15 MAC               2:14.89    2:13.22   415    5  
                 30.13      1:03.35 (33.22)
        1:38.34 (34.99)     2:13.22 (34.88)
  5 Olivier Claveau  15 HPST              2:15.54    2:17.60   376    4  
                 31.22      1:06.04 (34.82)
        1:42.54 (36.50)     2:17.60 (35.06)
  5 Jacob Loong      15 MAC               2:14.97                   
                 30.99      1:05.70 (34.71)
        1:40.20 (34.50)     2:14.97 (34.77)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  6 Martin Naipaul   15 ESWIM             2:15.06                   
                 30.55      1:04.64 (34.09)
        1:39.12 (34.48)     2:15.06 (35.94)
 
                             === Finals ===                              
 
  7 Daniel Mokrivsk  15 ESWIM             2:15.13                   
                 30.07      1:03.73 (33.66)
        1:39.14 (35.41)     2:15.13 (35.99)
  9 Julius Jalakas   15 NYAC              2:17.37                   
                 30.99      1:06.04 (35.05)
        1:42.46 (36.42)     2:17.37 (34.91)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Niko Marinkovic  15 NYAC              2:18.04                   
                 30.94      1:06.19 (35.25)
        1:42.84 (36.65)     2:18.04 (35.20)
 11 Raymond Liu      15 MAC               2:19.17                   
                 32.22      1:07.35 (35.13)
        1:42.93 (35.58)     2:19.17 (36.24)
 12 Simon Gao        15 ESWIM             2:21.64                   
                 31.73      1:08.16 (36.43)
        1:45.82 (37.66)     2:21.64 (35.82)
 13 Isaak Brochu     15 HPST              2:22.37                   
                 30.96      1:07.61 (36.65)
        1:46.51 (38.90)     2:22.37 (35.86)
 14 Max Gomes        15 TSC               2:47.35                   
                 35.69      1:18.84 (43.15)
        2:04.67 (45.83)     2:47.35 (42.68)
 15 Valareza Arezeh  15 NYAC              3:00.39                   
                 41.80      1:25.93 (44.13)
        2:15.32 (49.39)     3:00.39 (45.07)
 -- Liam Bird        15 ESWIM             2:00.49         X         
                 28.31        58.31 (30.00)
        1:29.48 (31.17)     2:00.49 (31.01)
 
 Event 48  Boys 16 & Over 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  Slower than 1:58.57
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Bohr Deng        16 ESWIM             2:03.97    2:00.16   565   15  
                 27.48        57.84 (30.36)
        1:28.59 (30.75)     2:00.16 (31.57)
  2 Vincent Bonus    16 MAC               2:04.87    2:03.09   526   11  
                 27.69        57.91 (30.22)
        1:29.50 (31.59)     2:03.09 (33.59)
  3 Petar Mancic     16 ESWIM             2:04.99    2:05.16   500    7  
                 28.02        59.33 (31.31)
        1:32.18 (32.85)     2:05.16 (32.98)
  4 Robert Ho        16 ESWIM             2:08.35    2:08.82   459    5  
                 28.81      1:00.44 (31.63)
        1:34.25 (33.81)     2:08.82 (34.57)
  5 Edward Cheung    16 MAC               2:10.67    2:09.89   447    4  
                 29.62      1:02.13 (32.51)
        1:35.71 (33.58)     2:09.89 (34.18)
  5 Kyle Lau         17 MAC               2:08.68                   
                 29.46      1:01.51 (32.05)
        1:34.32 (32.81)     2:08.68 (34.36)
  6 Justin Lee       16 MAC               2:09.53                   
                 28.27      1:00.05 (31.78)
        1:34.84 (34.79)     2:09.53 (34.69)
  8 Brendan Ancheta  17 ESWIM             2:11.83                   
                 28.74      1:02.67 (33.93)
        1:37.72 (35.05)     2:11.83 (34.11)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Dean Ponce       17 NYAC              2:16.48                   
                 31.78      1:05.77 (33.99)
        1:40.84 (35.07)     2:16.48 (35.64)
 10 Matthew Offenba  16 MAC               2:21.11                   
                 30.76      1:06.17 (35.41)
        1:43.78 (37.61)     2:21.11 (37.33)
 11 James Wang       17 ESWIM             2:36.21                   
                 33.24      1:12.20 (38.96)
        1:54.07 (41.87)     2:36.21 (42.14)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 48                 
 
  1. Etobicoke Swimming               2769   2. North York Aquatic Club          1171
  3. Markham Aquatic Club             1148   4. Toronto Swim Club                 384
  5. Sudbury Laurentian Swim Club      100   6. Hearst Phoenix Swim Team           56
  7. Cobra Swim Club                    41   8. Whitby Dolphins Swim Club          30
  9. Cricket Currents Swim Team          6  10. York Swim Club                      5