Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 14  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  Slower than 1:07.75
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Tristan Sieluzy  13 ESWIM             1:07.49    1:06.61   396   15  
                 32.24      1:06.61 (34.37)
  2 Keith Tran       13 ESWIM             1:12.86    1:10.63   332   11  
                 34.53      1:10.63 (36.10)
  3 Griffin Brock    13 ESWIM             1:12.81    1:10.90   328    7  
                 34.58      1:10.90 (36.32)
  4 Colin Smith      13 NYAC              1:14.63    1:12.23   310    5  
                 34.78      1:12.23 (37.45)
  5 Owen Waldron     13 NYAC              1:14.43    1:13.81   291    4  
                 35.11      1:13.81 (38.70)
  6 Lazar Mancic     13 ESWIM             1:14.84    1:14.27   285    3  
                 35.75      1:14.27 (38.52)
  7 Vladislav Roman  13 ESWIM             1:14.72    1:15.65   270    2  
                 36.75      1:15.65 (38.90)
  8 Luca Marra       13 ESWIM             1:15.51    1:17.10   255    1  
                 37.09      1:17.10 (40.01)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Harrison Crake   13 NYAC              1:16.17                   
                 37.29      1:16.17 (38.88)
 10 Ethan Tsang      13 NYAC              1:17.15                   
                 37.88      1:17.15 (39.27)
 11 Advay Bhale      13 ESWIM             1:18.43                   
                 38.33      1:18.43 (40.10)
 12 Deniz Makul      13 NYAC              1:18.52                   
                 38.83      1:18.52 (39.69)
 13 Winters Xia      13 ESWIM             1:20.10                   
                 39.47      1:20.10 (40.63)
 14 Xander Danos     13 MAC               1:20.73                   
                 40.12      1:20.73 (40.61)
 15 Colin Campbell   13 NYAC              1:21.00                   
                 39.21      1:21.00 (41.79)
 16 Emery Soos       13 NYAC              1:21.69                   
                 40.14      1:21.69 (41.55)
 17 Xavier Yu        13 NYAC              1:22.43                   
                 39.62      1:22.43 (42.81)
 18 Brandon Visan    13 ESWIM             1:24.18                   
                 41.12      1:24.18 (43.06)
 19 Andrew Ciddio    13 ESWIM             1:27.64                   
                 43.73      1:27.64 (43.91)
 20 Nathan Gerson    13 MAC               1:29.24                   
                 43.44      1:29.24 (45.80)
 21 Cody Solomon     13 NYAC              1:32.06                   
                 44.78      1:32.06 (47.28)
 22 Tomas Peterson   13 TSC               1:32.58                   
                 45.98      1:32.58 (46.60)
 23 Chompel Negi     13 TSC               1:32.85                   
 24 Mikhail Kamochk  13 NYAC              1:33.97                   
                 45.21      1:33.97 (48.76)
 25 Kun Wang         13 ESWIM             1:37.03                   
                 47.72      1:37.03 (49.31)
 26 Nathan Hluchan   13 NYAC              1:40.34                   
                 49.04      1:40.34 (51.30)
 27 Bowen Lin        13 NYAC              1:43.96                   
                 49.84      1:43.96 (54.12)
 -- Charlie Kwinter  13 ESWIM             1:07.20         X         
                 32.86      1:07.20 (34.34)
 -- Leo Causley-Ben  13 TSC                   DQ                    
                 40.68           DQ (43.23)
 
 Event 14  Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  Slower than 1:05.90
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Kevin Chau       14 ESWIM             1:11.01    1:07.16   386   15  
                 32.71      1:07.16 (34.45)
  2 Matthew Glazer   14 ESWIM             1:11.97    1:09.61   347   11  
                 34.17      1:09.61 (35.44)
  3 Daniel Masoumi   14 ESWIM             1:11.54    1:09.79   344    7  
                 34.10      1:09.79 (35.69)
  4 Ethan Abbatange  14 MAC               1:12.48    1:10.06   340    5  
                 34.46      1:10.06 (35.60)
  5 Andrew Zab       14 ESWIM             1:11.12    1:10.96   327    4  
                 34.68      1:10.96 (36.28)
  6 Ramsey Farah     14 ESWIM             1:15.94    1:13.81   291    3  
                 36.18      1:13.81 (37.63)
  7 Ben Selmanovic   14 ESWIM             1:11.81    1:13.87   290    2  
                 35.48      1:13.87 (38.39)
  8 Ethan Di Pietro  14 ESWIM             1:12.52    1:14.12   287    1  
                 36.49      1:14.12 (37.63)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Costa Dumitras   14 NYAC              1:08.68                   
                 33.67      1:08.68 (35.01)
 10 Benjamin Paters  14 NYAC              1:16.15                   
                 36.61      1:16.15 (39.54)
 11 Quintin Boscari  14 MAC               1:19.31                   
                 39.03      1:19.31 (40.28)
 12 Jesse Barnabe    14 NYAC              1:19.69                   
                 38.55      1:19.69 (41.14)
 13 Fabio Curro      14 ESWIM             1:20.30                   
                 38.90      1:20.30 (41.40)
 14 Sina Chegini     14 NYAC              1:22.74                   
                 41.93      1:22.74 (40.81)
 15 Ethan Elbaz      14 NYAC              1:22.77                   
                 40.20      1:22.77 (42.57)
 16 Aditya Ghosh     14 ESWIM             1:23.34                   
                 40.98      1:23.34 (42.36)
 17 Robert Flaim     14 ESWIM             1:23.48                   
                 41.37      1:23.48 (42.11)
 18 Adesh Ghosh      14 ESWIM             1:24.94                   
                 40.94      1:24.94 (44.00)
 19 Vitaliy Feoktis  14 TSC               1:25.94                   
                 41.84      1:25.94 (44.10)
 20 Noah Verhoeff    14 NYAC              1:29.90                   
                 44.04      1:29.90 (45.86)
 21 Eitan Bitnun     14 NYAC              1:32.89                   
                 45.56      1:32.89 (47.33)
 22 Ojas Mehta       14 TSC               1:33.59                   
                 44.41      1:33.59 (49.18)
 23 Steve Lu         14 TSC               1:34.54                   
                 45.88      1:34.54 (48.66)
 24 Simon PintoS14S  14 TSC               1:55.17                   
                 50.69    1:55.17 (1:04.48)
 25 Duncan Rutherfo  14 TSC               2:24.71                   
               1:05.88    2:24.71 (1:18.83)
 
 Event 14  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  Slower than 1:04.18
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Bob Wei          15 ESWIM             1:07.14    1:05.00   426   15  
                 31.99      1:05.00 (33.01)
  2 Aidan Walker     15 MAC               1:09.13    1:05.01   426   11  
                 31.04      1:05.01 (33.97)
  3 Simon Gao        15 ESWIM             1:06.61    1:05.66   413    7  
                 31.92      1:05.66 (33.74)
  4 Vincent Bisasor  15 ESWIM             1:06.94    1:06.67   395    5  
                 32.75      1:06.67 (33.92)
  5 Jacob Loong      15 MAC               1:09.96    1:06.82   392    4  
                 32.72      1:06.82 (34.10)
  6 Andrew Gilbert   15 MAC               1:09.29    1:07.04   388    3  
                 31.92      1:07.04 (35.12)
  7 Olivier Claveau  15 HPST              1:10.74    1:08.80   359    2  
                 33.09      1:08.80 (35.71)
  8 Daniel Mokrivsk  15 ESWIM             1:09.73    1:10.43   335    1  
                 34.18      1:10.43 (36.25)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Michal Kuczmar   15 ESWIM             1:12.63                   
                 35.73      1:12.63 (36.90)
 10 Julius Jalakas   15 NYAC              1:14.69                   
                 35.93      1:14.69 (38.76)
 11 Isaak Brochu     15 HPST              1:15.73                   
                 36.42      1:15.73 (39.31)
 12 Niko Marinkovic  15 NYAC              1:16.99                   
                 37.41      1:16.99 (39.58)
 13 Max Gomes        15 TSC               1:33.42                   
               1:33.42          1:33.42 ( )
 14 Valareza Arezeh  15 NYAC              1:34.84                   
                 47.31      1:34.84 (47.53)
 -- Liam Bird        15 ESWIM             1:01.29         X         
                 29.39      1:01.29 (31.90)
 
 Event 14  Boys 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  Slower than 1:01.41
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Fabian Sosa Mir  16 ESWIM             1:03.89    1:03.80   450   15  
                 31.14      1:03.80 (32.66)
  2 Kyle Lau         17 MAC               1:05.35    1:03.98   447   11  
                 31.47      1:03.98 (32.51)
  3 Brendan Ancheta  17 ESWIM             1:04.48    1:04.07   445    7  
                 31.02      1:04.07 (33.05)
  4 Bohr Deng        16 ESWIM             1:05.46    1:05.37   419    5  
                 32.19      1:05.37 (33.18)
  5 Petar Mancic     16 ESWIM             1:07.76    1:06.43   399    4  
                 32.41      1:06.43 (34.02)
  6 Robert Ho        16 ESWIM             1:10.42    1:09.12   354    3  
                 33.56      1:09.12 (35.56)
  7 Edward Cheung    16 MAC               1:15.83    1:13.84   290    2  
                 35.65      1:13.84 (38.19)
  8 Matthew Offenba  16 MAC               1:16.37    1:15.10   276    1  
                 35.79      1:15.10 (39.31)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Dean Ponce       17 NYAC              1:17.07                   
                 38.10      1:17.07 (38.97)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Etobicoke Swimming               1304   2. Markham Aquatic Club              552
  3. North York Aquatic Club           546   4. Toronto Swim Club                  66
  5. Cobra Swim Club                    41   6. Hearst Phoenix Swim Team           34
  7. Sudbury Laurentian Swim Club       27   8. York Swim Club                      5