Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 12  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  Slower than 2:47.96
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Luca Marra       13 ESWIM             2:50.64    2:49.05   361   15  
                 37.00      1:20.14 (43.14)
        2:04.65 (44.51)     2:49.05 (44.40)
  2 Michael Gilbert  13 MAC               2:56.99    2:52.52   340   11  
                 38.51      1:22.11 (43.60)
        2:07.01 (44.90)     2:52.52 (45.51)
  3 Ethan Tsang      13 NYAC              2:59.53    3:00.51   297    7  
                 40.74      1:27.26 (46.52)
        2:14.10 (46.84)     3:00.51 (46.41)
  4 Deniz Makul      13 NYAC              3:02.19    3:03.53   282    5  
                 41.10      1:27.35 (46.25)
        2:15.18 (47.83)     3:03.53 (48.35)
  5 Jack Mills       13 NYAC              3:06.34    3:08.02   263    4  
                 42.97      1:31.53 (48.56)
        2:20.71 (49.18)     3:08.02 (47.31)
  6 Emery Soos       13 NYAC              3:14.34    3:10.97   251    3  
                 43.34      1:31.85 (48.51)
        2:22.08 (50.23)     3:10.97 (48.89)
  7 Brigham Ryan     13 MAC               3:09.72    3:16.98   228    2  
                 43.90      1:34.47 (50.57)
        2:25.16 (50.69)     3:16.98 (51.82)
  8 Xander Danos     13 MAC               3:21.12    3:20.06   218    1  
                 42.28      1:33.54 (51.26)
        2:27.14 (53.60)     3:20.06 (52.92)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Charlie Kwinter  13 ESWIM             2:44.27                   
                 37.36      1:20.22 (42.86)
        2:02.75 (42.53)     2:44.27 (41.52)
 10 Colin Campbell   13 NYAC              3:32.45                   
                 49.28      1:43.81 (54.53)
        2:38.27 (54.46)     3:32.45 (54.18)
 11 Kun Wang         13 ESWIM             3:35.25                   
                 48.15      1:43.04 (54.89)
        2:40.99 (57.95)     3:35.25 (54.26)
 12 Chompel Negi     13 TSC               3:38.95                   
                 49.43      1:45.96 (56.53)
        2:43.66 (57.70)     3:38.95 (55.29)
 13 Ben Sibbald      13 NYAC              3:39.04                   
                 50.42      1:44.94 (54.52)
        2:41.64 (56.70)     3:39.04 (57.40)
 14 Andrew Ciddio    13 ESWIM             3:41.21                   
                 52.00      1:49.16 (57.16)
        2:45.56 (56.40)     3:41.21 (55.65)
 15 Brandon Visan    13 ESWIM             3:42.38                   
                 50.62      1:48.10 (57.48)
        2:45.76 (57.66)     3:42.38 (56.62)
 16 Tomas Peterson   13 TSC               3:45.38                   
                 51.04      1:48.81 (57.77)
        2:48.18 (59.37)     3:45.38 (57.20)
 17 Nathan Gerson    13 MAC               3:52.10                   
                 52.71    1:52.71 (1:00.00)
      2:53.76 (1:01.05)     3:52.10 (58.34)
 
 Event 12  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  Slower than 2:43.42
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Ethan Di Pietro  14 ESWIM             3:03.61    2:57.26   313   15  
                 41.43      1:26.27 (44.84)
        2:11.85 (45.58)     2:57.26 (45.41)
  2 Ryan Lee         14 MAC               3:05.41    2:58.34   308   11  
                 41.26      1:26.59 (45.33)
        2:12.44 (45.85)     2:58.34 (45.90)
  3 Jesse Barnabe    14 NYAC              3:08.99    3:02.29   288    7  
                 40.47      1:27.62 (47.15)
        2:16.00 (48.38)     3:02.29 (46.29)
  4 Ben Selmanovic   14 ESWIM             3:05.33    3:03.75   281    5  
                 42.03      1:29.77 (47.74)
        2:17.50 (47.73)     3:03.75 (46.25)
  5 Aditya Ghosh     14 ESWIM             3:17.33    3:08.71   260    4  
                 43.35      1:31.84 (48.49)
        2:21.30 (49.46)     3:08.71 (47.41)
  6 Eitan Bitnun     14 NYAC              3:14.94    3:11.56   248    3  
                 43.70      1:32.83 (49.13)
        2:22.15 (49.32)     3:11.56 (49.41)
  7 Ethan Elbaz      14 NYAC              3:19.52                   
                 44.04      1:34.74 (50.70)
        2:26.56 (51.82)     3:19.52 (52.96)
  8 Steve Lu         14 TSC               3:19.75                   
                 43.75      1:34.31 (50.56)
        2:27.87 (53.56)     3:19.75 (51.88)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Sina Chegini     14 NYAC              3:20.19                   
                 44.28      1:35.20 (50.92)
        2:28.12 (52.92)     3:20.19 (52.07)
 10 Aidan Peirce     14 NYAC              3:21.80                   
                 44.84      1:36.59 (51.75)
        2:29.08 (52.49)     3:21.80 (52.72)
 11 Fabio Curro      14 ESWIM             3:21.95                   
                 44.64      1:35.88 (51.24)
        2:28.82 (52.94)     3:21.95 (53.13)
 12 Vitaliy Feoktis  14 TSC               3:31.09                   
                 47.44      1:41.54 (54.10)
        2:36.19 (54.65)     3:31.09 (54.90)
 13 Adesh Ghosh      14 ESWIM             3:32.53                   
                 46.17      1:40.30 (54.13)
        2:36.83 (56.53)     3:32.53 (55.70)
 14 Panayioti Georg  14 NYAC              3:37.99                   
                 49.80      1:45.07 (55.27)
        2:42.67 (57.60)     3:37.99 (55.32)
 15 Noah Verhoeff    14 NYAC              3:42.30                   
                 51.76      1:49.63 (57.87)
        2:46.77 (57.14)     3:42.30 (55.53)
 16 Robert Flaim     14 ESWIM             3:43.50                   
                 49.21      1:44.83 (55.62)
        2:42.39 (57.56)   3:43.50 (1:01.11)
 -- Daniel Masoumi   14 ESWIM                 DQ                    
                 40.72      1:25.27 (44.55)
        2:11.06 (45.79)          DQ (46.16)
 -- Ojas Mehta       14 TSC                   DQ                    
                 43.51      1:34.08 (50.57)
        2:25.83 (51.75)          DQ (51.18)
 -- Ethan Singh      14 NYAC                  DQ                    
                 55.97    1:58.34 (1:02.37)
      3:01.00 (1:02.66)        DQ (1:00.16)
 
 Event 12  Boys 15 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  Slower than 2:41.10
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Konrad Kosztyla  15 ESWIM             2:42.51    2:42.93   404   15  
                 36.60      1:18.08 (41.48)
        2:00.15 (42.07)     2:42.93 (42.78)
  2 Jacob Loong      15 MAC               2:47.15    2:44.06   396   11  
                 37.28      1:19.24 (41.96)
        2:01.61 (42.37)     2:44.06 (42.45)
  3 Martin Naipaul   15 ESWIM             2:47.36    2:47.61   371    7  
                 38.36      1:21.01 (42.65)
        2:03.99 (42.98)     2:47.61 (43.62)
  4 Andrew Gilbert   15 MAC               2:53.82    2:53.73   333    5  
                 39.22      1:23.40 (44.18)
        2:08.29 (44.89)     2:53.73 (45.44)
  5 Michal Kuczmar   15 ESWIM             2:51.54    2:56.12   320    4  
                 39.48      1:24.99 (45.51)
        2:10.44 (45.45)     2:56.12 (45.68)
  6 Justin Mendiola  15 MAC               2:59.26    2:57.68   311    3  
                 40.10      1:25.43 (45.33)
        2:12.23 (46.80)     2:57.68 (45.45)
  1 Raymond Liu      15 MAC               2:41.03                   
                 37.03      1:18.00 (40.97)
        1:59.32 (41.32)     2:41.03 (41.71)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  3 Liam Bird        15 ESWIM             2:44.14                   
                 37.45      1:19.45 (42.00)
        2:02.15 (42.70)     2:44.14 (41.99)
 
                             === Finals ===                              
 
  9 Niko Marinkovic  15 NYAC              3:07.43                   
                 42.89      1:31.37 (48.48)
        2:20.71 (49.34)     3:07.43 (46.72)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Andrew Arthur    15 TSC               3:13.86                   
                 43.47      1:33.07 (49.60)
        2:23.46 (50.39)     3:13.86 (50.40)
 11 Max Gomes        15 TSC               3:28.98                   
                 45.33      1:39.26 (53.93)
        2:35.51 (56.25)     3:28.98 (53.47)
 
 Event 12  Boys 16 & Over 200 SC Meter Breaststroke
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  Slower than 2:34.31
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Justin Lee       16 MAC               2:33.32    2:36.28   458   15  
                 34.26      1:13.40 (39.14)
        1:54.31 (40.91)     2:36.28 (41.97)
  2 Vincent Bonus    16 MAC               2:42.39    2:47.22   374   11  
                 37.61      1:19.59 (41.98)
        2:03.65 (44.06)     2:47.22 (43.57)
  3 Bohr Deng        16 ESWIM             2:51.63    2:50.03   355    7  
                 37.83      1:20.40 (42.57)
        2:04.49 (44.09)     2:50.03 (45.54)
  3 Kyle Lau         17 MAC               2:49.20                   
                 37.84      1:20.49 (42.65)
        2:04.49 (44.00)     2:49.20 (44.71)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Dean Ponce       17 NYAC              2:56.05                   
                 40.40      1:24.40 (44.00)
        2:09.87 (45.47)     2:56.05 (46.18)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 12                 
 
  1. Etobicoke Swimming               1065   2. North York Aquatic Club           495
  3. Markham Aquatic Club              475   4. Toronto Swim Club                  66
  5. Cobra Swim Club                    41   6. Sudbury Laurentian Swim Club       25
  7. Hearst Phoenix Swim Team           19   8. York Swim Club                      5