Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 10  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  Slower than 59.42
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Deniz Makul      13 NYAC              1:00.16      59.82   423   15  
                 29.30        59.82 (30.52)
  2 Owen Waldron     13 NYAC              1:00.57    1:00.13   417   11  
                 28.87      1:00.13 (31.26)
  3 Harrison Crake   13 NYAC              1:03.75    1:02.31   375    7  
                 30.23      1:02.31 (32.08)
  4 Winters Xia      13 ESWIM             1:05.54    1:03.15   360    5  
                 29.92      1:03.15 (33.23)
  5 Emery Soos       13 NYAC              1:07.01    1:04.50   338    4  
                 30.81      1:04.50 (33.69)
  6 Vladislav Roman  13 ESWIM             1:02.54    1:04.69   335    3  
                 30.62      1:04.69 (34.07)
  7 Michael Rup      13 ESWIM             1:05.59    1:04.93   331    2  
                 31.64      1:04.93 (33.29)
  8 Ethan Tsang      13 NYAC              1:04.08    1:04.97   330    1  
                 30.76      1:04.97 (34.21)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Jack Mills       13 NYAC              1:07.55                   
                 32.76      1:07.55 (34.79)
 10 Xander Danos     13 MAC               1:08.35                   
                 32.73      1:08.35 (35.62)
 11 Alex Marinkovic  13 NYAC              1:09.18                   
                 32.87      1:09.18 (36.31)
 12 Leo Causley-Ben  13 TSC               1:09.32                   
                 33.51      1:09.32 (35.81)
 13 Colin Smith      13 NYAC              1:09.82                   
                 33.60      1:09.82 (36.22)
 14 Xavier Yu        13 NYAC              1:09.98                   
                 33.19      1:09.98 (36.79)
 15 Andrew Ciddio    13 ESWIM             1:12.13                   
                 34.47      1:12.13 (37.66)
 16 Ben Sibbald      13 NYAC              1:12.73                   
                 35.46      1:12.73 (37.27)
 17 Brandon Visan    13 ESWIM             1:14.56                   
                 36.47      1:14.56 (38.09)
 18 Chompel Negi     13 TSC               1:16.64                   
                 37.64      1:16.64 (39.00)
 19 Kun Wang         13 ESWIM             1:17.87                   
                 38.02      1:17.87 (39.85)
 20 Nathan Gerson    13 MAC               1:18.71                   
                 37.43      1:18.71 (41.28)
 21 Tomas Peterson   13 TSC               1:21.20                   
                 38.56      1:21.20 (42.64)
 22 Mikhail Kamochk  13 NYAC              1:22.92                   
                 39.34      1:22.92 (43.58)
 23 Cody Solomon     13 NYAC              1:24.31                   
                 41.62      1:24.31 (42.69)
 24 Bowen Lin        13 NYAC              1:25.00                   
                 39.95      1:25.00 (45.05)
 25 Nathan Hluchan   13 NYAC              1:29.28                   
                 42.74      1:29.28 (46.54)
 -- Charlie Kwinter  13 ESWIM               58.09         X         
                 28.05        58.09 (30.04)
 -- Keith Tran       13 ESWIM             1:00.15         X         
                 29.11      1:00.15 (31.04)
 
 Event 10  Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  Slower than 57.38
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Matthew Glazer   14 ESWIM               59.08      57.85   468   15  
                 27.88        57.85 (29.97)
  2 Kevin Chau       14 ESWIM             1:00.02      58.98   442   11  
                 28.18        58.98 (30.80)
  3 Ethan Abbatange  14 MAC               1:01.79    1:01.05   398    7  
                 28.83      1:01.05 (32.22)
  4 Jesse Barnabe    14 NYAC              1:04.21    1:03.73   350    5  
                 30.09      1:03.73 (33.64)
  5 Robert Flaim     14 ESWIM             1:05.89    1:04.34   340    4  
                 30.75      1:04.34 (33.59)
  6 Ramsey Farah     14 ESWIM             1:01.99    1:04.74   334    3  
                 31.93      1:04.74 (32.81)
  7 Fabio Curro      14 ESWIM             1:03.74    1:05.04   329    2  
                 31.22      1:05.04 (33.82)
  8 Andrew Zab       14 ESWIM             1:03.82    1:05.71   319    1  
                 31.57      1:05.71 (34.14)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  3 Costa Dumitras   14 NYAC              1:01.05                   
                 28.95      1:01.05 (32.10)
 10 Aidan Peirce     14 NYAC              1:07.31                   
                 32.74      1:07.31 (34.57)
 11 Benjamin Paters  14 NYAC              1:08.33                   
                 33.05      1:08.33 (35.28)
 12 Quintin Boscari  14 MAC               1:09.26                   
                 33.53      1:09.26 (35.73)
 13 Ethan Elbaz      14 NYAC              1:09.38                   
                 32.67      1:09.38 (36.71)
 13 Vitaliy Feoktis  14 TSC               1:09.38                   
                 33.56      1:09.38 (35.82)
 15 Adesh Ghosh      14 ESWIM             1:09.83                   
                 33.68      1:09.83 (36.15)
 16 Eitan Bitnun     14 NYAC              1:11.04                   
                 34.18      1:11.04 (36.86)
 17 Sina Chegini     14 NYAC              1:11.40                   
                 34.40      1:11.40 (37.00)
 18 Aditya Ghosh     14 ESWIM             1:13.71                   
                 36.00      1:13.71 (37.71)
 19 Panayioti Georg  14 NYAC              1:14.51                   
                 34.96      1:14.51 (39.55)
 20 Steve Lu         14 TSC               1:14.96                   
                 36.18      1:14.96 (38.78)
 21 Ojas Mehta       14 TSC               1:15.73                   
                 35.70      1:15.73 (40.03)
 22 Noah Verhoeff    14 NYAC              1:16.06                   
                 37.38      1:16.06 (38.68)
 23 Simon PintoS14S  14 TSC               1:31.31                   
                 40.52      1:31.31 (50.79)
 24 Ethan Singh      14 NYAC              1:33.58                   
                 44.35      1:33.58 (49.23)
 25 Duncan Rutherfo  14 TSC               1:56.33                   
                 51.37    1:56.33 (1:04.96)
 
 Event 10  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  Slower than 56.03
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Aidan Walker     15 MAC                 57.30      55.45   532   15  
                 26.38        55.45 (29.07)
  2 Bob Wei          15 ESWIM               58.15      57.30   482   11  
                 27.66        57.30 (29.64)
  3 Julius Jalakas   15 NYAC              1:00.54      58.59   451    7  
                 27.86        58.59 (30.73)
  4 Vincent Bisasor  15 ESWIM               58.85    1:00.25   414    5  
                 29.35      1:00.25 (30.90)
  5 Simon Gao        15 ESWIM             1:01.24    1:00.58   408    4  
                 29.08      1:00.58 (31.50)
  6 Niko Marinkovic  15 NYAC              1:01.17    1:00.93   401    3  
                 29.34      1:00.93 (31.59)
  7 Logan Tran       15 MAC               1:00.53    1:01.68   386    2  
                 29.59      1:01.68 (32.09)
  8 Daniel Mokrivsk  15 ESWIM             1:00.12    1:02.81   366    1  
                 29.12      1:02.81 (33.69)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Raymond Liu      15 MAC               1:02.36                   
                 29.94      1:02.36 (32.42)
 10 Olivier Claveau  15 HPST              1:03.43                   
                 30.66      1:03.43 (32.77)
 11 Isaak Brochu     15 HPST              1:05.93                   
                 30.75      1:05.93 (35.18)
 12 Andrew Arthur    15 TSC               1:09.35                   
                 32.51      1:09.35 (36.84)
 13 Max Gomes        15 TSC               1:13.69                   
                 34.90      1:13.69 (38.79)
 14 Valareza Arezeh  15 NYAC              1:18.28                   
                 36.69      1:18.28 (41.59)
 -- Liam Bird        15 ESWIM               55.34         X         
                 26.62        55.34 (28.72)
 
 Event 10  Boys 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  Slower than 54.25
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA Points
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Vincent Bonus    16 MAC                 55.36      55.15   541   15  
                 26.45        55.15 (28.70)
  2 Bohr Deng        16 ESWIM               56.35      55.53   530   11  
                 26.81        55.53 (28.72)
  3 Fabian Sosa Mir  16 ESWIM               56.77      56.94   491    7  
                 26.98        56.94 (29.96)
  4 Kyle Lau         17 MAC                 58.24      57.87   468    5  
                 27.92        57.87 (29.95)
  5 Robert Ho        16 ESWIM               58.40      58.74   447    4  
                 28.64        58.74 (30.10)
  6 Petar Mancic     16 ESWIM               57.71      59.14   438    3  
                 28.08        59.14 (31.06)
  7 Brendan Ancheta  17 ESWIM               59.15      59.23   436    2  
                 28.26        59.23 (30.97)
  8 Justin Lee       16 MAC                 58.71    1:01.45   391    1  
                 29.19      1:01.45 (32.26)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Edward Cheung    16 MAC               1:00.55                   
                 29.30      1:00.55 (31.25)
 10 Matthew Offenba  16 MAC               1:01.49                   
                 28.80      1:01.49 (32.69)
 11 Dean Ponce       17 NYAC              1:02.26                   
                 30.17      1:02.26 (32.09)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
  1. Etobicoke Swimming                911   2. North York Aquatic Club           435
  3. Markham Aquatic Club              354   4. Toronto Swim Club                  55
  5. Cobra Swim Club                    41   6. Sudbury Laurentian Swim Club       25
  7. Hearst Phoenix Swim Team            9   8. York Swim Club                      5