Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 8  Boys 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 13:  4:38.54 - 5:34.24
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Griffin Brock    13 ESWIM             4:51.45    4:41.48   428   15  
                 31.41      1:05.94 (34.53)
        1:41.97 (36.03)     2:17.79 (35.82)
        2:53.85 (36.06)     3:30.23 (36.38)
        4:06.16 (35.93)     4:41.48 (35.32)
  2 Brigham Ryan     13 MAC               4:51.32    4:44.51   415   11  
                 32.11      1:01.37 (29.26)
        1:23.59 (22.22)     1:44.50 (20.91)
        2:17.14 (32.64)     2:37.55 (20.41)
        3:22.91 (45.36)   4:44.51 (1:21.60)
  3 Winters Xia      13 ESWIM             4:52.85    4:48.83   396    7  
                 31.62      1:07.16 (35.54)
        1:43.78 (36.62)     2:21.06 (37.28)
        2:58.27 (37.21)     3:35.21 (36.94)
        4:12.41 (37.20)     4:48.83 (36.42)
  4 Ethan Tsang      13 NYAC              4:48.20    4:49.77   392    5  
                 31.56      1:06.98 (35.42)
        1:43.57 (36.59)     2:20.75 (37.18)
        2:58.29 (37.54)     3:35.56 (37.27)
        4:13.10 (37.54)     4:49.77 (36.67)
  5 Advay Bhale      13 ESWIM             4:50.30    4:53.13   379    4  
                 32.60      1:08.53 (35.93)
        1:45.65 (37.12)     2:23.00 (37.35)
        3:00.40 (37.40)     3:38.11 (37.71)
        4:15.54 (37.43)     4:53.13 (37.59)
  6 Harrison Crake   13 NYAC              4:54.73    4:54.32   375    3  
                 33.61      1:09.50 (35.89)
        1:46.89 (37.39)                    
            3:02.47 ( )     3:39.65 (37.18)
        4:17.79 (38.14)     4:54.32 (36.53)
  7 Owen Waldron     13 NYAC              5:13.74    4:56.48   366    2  
                 30.78      1:06.72 (35.94)
        1:44.32 (37.60)     2:23.21 (38.89)
        3:01.72 (38.51)     3:40.77 (39.05)
        4:19.48 (38.71)     4:56.48 (37.00)
  8 Jack Mills       13 NYAC              5:00.29    4:56.82   365    1  
                 33.39      1:10.04 (36.65)
        1:47.83 (37.79)     2:25.43 (37.60)
        3:03.80 (38.37)     3:41.86 (38.06)
        4:20.28 (38.42)     4:56.82 (36.54)
  9 Michael Rup      13 ESWIM             4:57.67    4:57.06   364  
                 33.40      1:10.08 (36.68)
        1:47.36 (37.28)     2:25.32 (37.96)
        3:03.46 (38.14)     3:41.97 (38.51)
        4:20.05 (38.08)     4:57.06 (37.01)
 10 Lazar Mancic     13 ESWIM             5:07.14    5:01.24   349  
                 32.58      1:09.88 (37.30)
        1:47.87 (37.99)     2:25.89 (38.02)
        3:04.66 (38.77)     3:43.74 (39.08)
        4:22.96 (39.22)     5:01.24 (38.28)
 11 Michael Gilbert  13 MAC               5:19.43    5:10.24   320  
                 34.66      1:14.68 (40.02)
        1:54.82 (40.14)     2:35.17 (40.35)
        3:13.99 (38.82)     3:53.72 (39.73)
        4:32.78 (39.06)     5:10.24 (37.46)
 12 Colin Campbell   13 NYAC              5:22.09    5:11.17   317  
                 34.81      1:13.40 (38.59)
        1:53.44 (40.04)     2:33.43 (39.99)
        3:14.45 (41.02)     3:54.72 (40.27)
        4:34.30 (39.58)     5:11.17 (36.87)
 13 Xander Danos     13 MAC               5:32.22    5:21.50   287  
                 33.09      1:11.23 (38.14)
        1:51.76 (40.53)     2:33.77 (42.01)
        3:16.37 (42.60)     3:58.73 (42.36)
        4:41.98 (43.25)     5:21.50 (39.52)
 14 Alex Marinkovic  13 NYAC              5:23.26    5:24.24   280  
                 34.44      1:14.19 (39.75)
        1:55.21 (41.02)     2:36.19 (40.98)
        3:18.27 (42.08)     4:00.73 (42.46)
        4:43.72 (42.99)     5:24.24 (40.52)
 15 Andrew Ciddio    13 ESWIM             5:33.55    5:31.33   262  
                 35.95      1:16.57 (40.62)
        1:59.35 (42.78)     2:42.14 (42.79)
        3:24.67 (42.53)                    
            4:50.77 ( )     5:31.33 (40.56)
 16 Xavier Yu        13 NYAC              5:46.49    5:45.62   231  
                 37.23      1:19.94 (42.71)
        2:03.67 (43.73)     2:48.05 (44.38)
        3:32.84 (44.79)     4:17.20 (44.36)
        5:02.09 (44.89)     5:45.62 (43.53)
 17 Nathan Gerson    13 MAC               5:34.00    5:45.87   231  
                 37.92      1:20.33 (42.41)
        2:04.39 (44.06)     2:49.80 (45.41)
        3:34.00 (44.20)     4:18.77 (44.77)
        5:04.33 (45.56)     5:45.87 (41.54)
 18 Brandon Visan    13 ESWIM             5:33.55    5:51.50   220  
                 38.96      1:24.07 (45.11)
        2:09.20 (45.13)     2:54.93 (45.73)
        3:40.09 (45.16)     4:25.73 (45.64)
        5:10.41 (44.68)     5:51.50 (41.09)
 19 Kun Wang         13 ESWIM             5:33.55    5:52.18   218  
                 39.24                     
            2:09.30 ( )                    
            3:40.73 ( )                    
            5:10.97 ( )     5:52.18 (41.21)
 20 Mikhail Kamochk  13 NYAC              6:34.38    6:26.05   166  
                 41.10      1:28.73 (47.63)
        2:19.05 (50.32)     3:07.33 (48.28)
        3:58.16 (50.83)     4:47.77 (49.61)
        5:38.05 (50.28)     6:26.05 (48.00)
 21 Cody Solomon     13 NYAC              5:39.11    6:30.65   160  
                 42.85      1:31.08 (48.23)
        2:20.15 (49.07)     3:10.92 (50.77)
        4:01.90 (50.98)     4:52.87 (50.97)
        5:43.51 (50.64)     6:30.65 (47.14)
 -- Charlie Kwinter  13 ESWIM             4:15.85   X4:13.59        
                 28.77        59.96 (31.19)
        1:32.04 (32.08)     2:04.50 (32.46)
        2:36.96 (32.46)     3:09.48 (32.52)
        3:42.01 (32.53)     4:13.59 (31.58)
 -- Tristan Sieluzy  13 ESWIM             4:31.88   X4:27.70        
                 21.17        59.69 (38.52)
                                3:00.56 ( )
        3:20.77 (20.21)     3:43.88 (23.11)
        4:05.94 (22.06)     4:27.70 (21.76)
 -- Luca Marra       13 ESWIM             4:37.20   X4:39.30        
                 31.26      1:05.32 (34.06)
        1:40.73 (35.41)     2:16.25 (35.52)
        2:51.89 (35.64)     3:28.27 (36.38)
        4:04.00 (35.73)     4:39.30 (35.30)
 
 Event 8  Boys 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 14:  4:29.86 - 5:23.82
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Ryan Kim         14 NYAC              4:35.75    4:34.29   463   15  
                 30.68      1:04.14 (33.46)
        1:38.45 (34.31)     2:13.31 (34.86)
        2:48.70 (35.39)     3:24.10 (35.40)
        3:59.92 (35.82)     4:34.29 (34.37)
  2 Ethan Abbatange  14 MAC               4:43.01    4:35.66   456   11  
                 30.92      1:05.48 (34.56)
        1:40.91 (35.43)     2:16.22 (35.31)
        2:51.51 (35.29)     3:27.47 (35.96)
        4:02.19 (34.72)     4:35.66 (33.47)
  3 Kevin Chau       14 ESWIM             4:37.22    4:39.60   437    7  
                 29.82      1:04.01 (34.19)
        1:39.95 (35.94)     2:16.52 (36.57)
        2:52.67 (36.15)     3:28.73 (36.06)
        4:04.38 (35.65)     4:39.60 (35.22)
  4 Andrew Zab       14 ESWIM             4:45.19    4:42.84   422    5  
                 31.55      1:06.54 (34.99)
        1:41.74 (35.20)     2:17.65 (35.91)
        2:53.87 (36.22)     3:30.43 (36.56)
        4:07.09 (36.66)     4:42.84 (35.75)
  5 Matthew Glazer   14 ESWIM             4:52.38    4:44.52   415    4  
                 31.30      1:06.26 (34.96)
        1:41.90 (35.64)     2:18.46 (36.56)
        2:55.25 (36.79)     3:32.38 (37.13)
        4:09.16 (36.78)     4:44.52 (35.36)
  6 Fabio Curro      14 ESWIM             5:02.09    4:49.43   394    3  
                 32.67      1:08.81 (36.14)
        1:46.37 (37.56)     2:24.74 (38.37)
        3:01.61 (36.87)     3:38.71 (37.10)
        4:16.01 (37.30)     4:49.43 (33.42)
  7 Louie Zhao       14 MAC               4:56.66    4:55.38   371    2  
                 33.70      1:11.18 (37.48)
        1:49.07 (37.89)     2:27.36 (38.29)
        3:03.81 (36.45)     3:41.42 (37.61)
        4:19.41 (37.99)     4:55.38 (35.97)
  8 Ramsey Farah     14 ESWIM             5:10.83    5:09.65   322    1  
                 34.13      1:12.46 (38.33)
        1:52.13 (39.67)     2:31.87 (39.74)
        3:11.98 (40.11)     3:52.59 (40.61)
        4:33.23 (40.64)     5:09.65 (36.42)
  9 Quintin Boscari  14 MAC               5:13.89    5:14.58   307  
                 34.68      1:13.26 (38.58)
        1:53.77 (40.51)     2:34.28 (40.51)
        3:14.86 (40.58)     3:55.42 (40.56)
        4:35.78 (40.36)     5:14.58 (38.80)
 10 Ryan Lee         14 MAC               5:11.71    5:15.89   303  
                 32.82      1:11.90 (39.08)
        1:53.25 (41.35)     2:36.37 (43.12)
        3:17.28 (40.91)     3:59.80 (42.52)
        4:41.53 (41.73)     5:15.89 (34.36)
 11 Adesh Ghosh      14 ESWIM             5:23.55    5:18.79   295  
                 34.44      1:13.36 (38.92)
        1:52.60 (39.24)     2:33.43 (40.83)
        3:14.85 (41.42)     3:56.68 (41.83)
        4:38.56 (41.88)     5:18.79 (40.23)
 12 Robert Flaim     14 ESWIM             5:23.55    5:28.33   270  
                 35.03      1:14.58 (39.55)
        1:55.67 (41.09)     2:37.49 (41.82)
        3:20.10 (42.61)     4:02.95 (42.85)
        4:45.81 (42.86)     5:28.33 (42.52)
 13 Aditya Ghosh     14 ESWIM             5:23.55    5:37.09   249  
                 36.62      1:18.42 (41.80)
        2:02.26 (43.84)     2:45.05 (42.79)
        3:28.89 (43.84)     4:12.74 (43.85)
        4:55.09 (42.35)     5:37.09 (42.00)
 14 Duncan Rutherfo  14 TSC               8:45.00    8:42.75    66  
                 49.39    1:50.39 (1:01.00)
      2:56.13 (1:05.74)   4:03.60 (1:07.47)
      5:09.59 (1:05.99)   6:21.29 (1:11.70)
      7:33.08 (1:11.79)   8:42.75 (1:09.67)
            8:42.75 ( )                    
 
 Event 8  Boys 15 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 15:  4:22.48 - 5:14.96
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Bob Wei          15 ESWIM             4:23.60    4:27.53   499   15  
                 30.13      1:02.15 (32.02)
        1:34.95 (32.80)     2:08.12 (33.17)
        2:41.54 (33.42)     3:16.35 (34.81)
        3:52.33 (35.98)     4:27.53 (35.20)
  2 Aidan Walker     15 MAC               4:27.90    4:28.81   492   11  
                 29.00      1:01.82 (32.82)
        1:35.93 (34.11)     2:10.21 (34.28)
        2:44.72 (34.51)     3:19.73 (35.01)
        3:55.06 (35.33)     4:28.81 (33.75)
  3 Jacob Loong      15 MAC               4:41.70    4:36.28   453    7  
                 31.10      1:05.73 (34.63)
        1:41.18 (35.45)     2:16.72 (35.54)
        2:51.96 (35.24)     3:27.56 (35.60)
        4:02.96 (35.40)     4:36.28 (33.32)
  4 Andrew Gilbert   15 MAC               4:34.55    4:36.43   452    5  
                 31.07      1:04.87 (33.80)
        1:40.16 (35.29)     2:16.02 (35.86)
        2:51.38 (35.36)     3:26.80 (35.42)
        4:02.30 (35.50)     4:36.43 (34.13)
  5 Justin Mendiola  15 MAC               4:42.59    4:40.33   434    4  
                 31.43      1:06.19 (34.76)
        1:41.98 (35.79)     2:17.55 (35.57)
        2:53.81 (36.26)     3:30.36 (36.55)
        4:06.11 (35.75)     4:40.33 (34.22)
  6 Olivier Claveau  15 HPST              4:57.78    4:48.32   398    3  
                 31.77      1:07.90 (36.13)
        1:45.59 (37.69)     2:23.07 (37.48)
        3:00.43 (37.36)     3:37.07 (36.64)
        4:14.86 (37.79)     4:48.32 (33.46)
  7 Logan Tran       15 MAC               4:57.75    4:55.45   370    2  
                 29.49      1:07.75 (38.26)
        1:45.91 (38.16)     2:24.35 (38.44)
        3:02.11 (37.76)     3:39.92 (37.81)
        4:18.39 (38.47)     4:55.45 (37.06)
  8 Daniel Mokrivsk  15 ESWIM             4:56.32    4:56.58   366    1  
                 31.37      1:07.41 (36.04)
        1:44.30 (36.89)     2:21.96 (37.66)
        2:59.99 (38.03)     3:38.16 (38.17)
        4:15.45 (37.29)     4:56.58 (41.13)
  9 Niko Marinkovic  15 NYAC              5:30.94    5:02.88   344  
                 31.64      1:09.11 (37.47)
        1:48.49 (39.38)     2:28.20 (39.71)
        3:07.55 (39.35)     3:47.15 (39.60)
        4:26.07 (38.92)     5:02.88 (36.81)
 -- Liam Bird        15 ESWIM             4:11.58   X4:10.72        
                 28.09        59.39 (31.30)
        1:31.07 (31.68)     2:03.08 (32.01)
        2:35.41 (32.33)     3:07.94 (32.53)
        3:39.62 (31.68)     4:10.72 (31.10)
 -- Michal Kuczmar   15 ESWIM             4:19.95   X4:14.48        
                 28.90      1:00.88 (31.98)
        1:33.30 (32.42)     2:06.06 (32.76)
        2:38.37 (32.31)     3:11.08 (32.71)
        3:43.26 (32.18)     4:14.48 (31.22)
 
 Event 8  Boys 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 16&O:  4:16.29 - 5:07.54
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Bohr Deng        16 ESWIM             4:18.27    4:17.10   562   15  
                 29.07      1:01.20 (32.13)
        1:33.53 (32.33)     2:06.01 (32.48)
        2:38.56 (32.55)     3:11.31 (32.75)
        3:44.61 (33.30)     4:17.10 (32.49)
  2 Petar Mancic     16 ESWIM             4:30.62    4:25.42   511   11  
                 28.64      1:00.77 (32.13)
        1:34.17 (33.40)     2:08.05 (33.88)
        2:42.45 (34.40)     3:17.11 (34.66)
        3:51.61 (34.50)     4:25.42 (33.81)
  3 Vincent Bonus    16 MAC               4:30.76    4:26.60   504    7  
                 29.61      1:02.60 (32.99)
        1:36.80 (34.20)     2:11.04 (34.24)
        2:44.74 (33.70)     3:18.77 (34.03)
        3:52.88 (34.11)     4:26.60 (33.72)
  4 Fabian Sosa Mir  16 ESWIM             4:28.81    4:35.27   458    5  
                 29.53      1:01.73 (32.20)
        1:35.24 (33.51)     2:10.05 (34.81)
        2:45.64 (35.59)     3:22.13 (36.49)
        3:58.76 (36.63)     4:35.27 (36.51)
  5 Brendan Ancheta  17 ESWIM             4:36.65    4:35.38   457    4  
                 29.29      1:03.35 (34.06)
        1:38.59 (35.24)     2:14.26 (35.67)
        2:49.74 (35.48)     3:25.39 (35.65)
        4:00.84 (35.45)     4:35.38 (34.54)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. Etobicoke Swimming                760   2. North York Aquatic Club           326
  3. Markham Aquatic Club              261   4. Toronto Swim Club                  46
  5. Cobra Swim Club                    41   6. Sudbury Laurentian Swim Club       10
  7. Hearst Phoenix Swim Team            9   8. York Swim Club                      5