Etobicoke Swim Club 
               2017 Trillium Cup - 2017-12-07 to 2017-12-10                
 
 Event 6  Boys 10 & Under 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 10&U:  4:00.01 - 7:07.88
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Ethan Zou        10 NYAC              5:15.83    5:19.22   293   15  
                 34.62      1:13.93 (39.31)
        1:54.67 (40.74)     2:35.63 (40.96)
        3:16.86 (41.23)     3:58.54 (41.68)
        4:39.90 (41.36)     5:19.22 (39.32)
  2 William McInern  10 ESWIM             6:09.80    6:06.02   194   11  
                 39.76      1:23.83 (44.07)
        2:08.85 (45.02)     2:55.52 (46.67)
        3:42.98 (47.46)     4:31.79 (48.81)
        5:20.25 (48.46)     6:06.02 (45.77)
  3 Jaques Harrison  10 TSC               6:44.88    6:13.15   184    7  
                 43.20      1:31.13 (47.93)
        2:19.95 (48.82)     3:06.95 (47.00)
        3:54.55 (47.60)     4:41.63 (47.08)
        5:29.76 (48.13)     6:13.15 (43.39)
  4 Ethan Moynan     10 TSC               6:25.62    6:23.86   169    5  
                 40.18      1:26.36 (46.18)
        2:14.35 (47.99)     3:02.54 (48.19)
        3:50.67 (48.13)     4:39.83 (49.16)
        5:31.18 (51.35)     6:23.86 (52.68)
  5 Dylan Rutledge    9 ESWIM             6:39.06    6:24.73   167    4  
                 42.69      1:29.97 (47.28)
        2:20.76 (50.79)     3:10.78 (50.02)
        3:59.52 (48.74)     4:38.86 (39.34)
        5:38.16 (59.30)     6:24.73 (46.57)
  6 Jacob Moots      10 TSC               6:42.85    6:29.76   161    3  
                 42.43      1:31.94 (49.51)
        2:25.15 (53.21)     3:16.20 (51.05)
        4:05.53 (49.33)     4:55.36 (49.83)
        5:43.65 (48.29)     6:29.76 (46.11)
  7 Nicholas Skavin   9 ESWIM             7:40.38    6:31.30   159    2  
                 44.67      1:34.46 (49.79)
        2:23.75 (49.29)     3:12.34 (48.59)
        4:02.83 (50.49)     4:51.84 (49.01)
        5:42.32 (50.48)     6:31.30 (48.98)
  8 Zev Slater       10 TSC               7:03.89    6:37.98   151    1  
                 43.27      1:34.24 (50.97)
        2:24.70 (50.46)     3:17.35 (52.65)
        4:08.74 (51.39)     4:59.30 (50.56)
        5:50.75 (51.45)     6:37.98 (47.23)
  9 Eric Hou         10 ESWIM             7:00.55    6:41.98   147  
                 44.52      1:36.19 (51.67)
        2:28.51 (52.32)     3:19.18 (50.67)
        4:08.71 (49.53)     5:00.54 (51.83)
        5:53.46 (52.92)     6:41.98 (48.52)
 10 Elliot Straszyn  10 TSC               7:01.92    6:42.36   146  
                 44.42      1:36.79 (52.37)
        2:29.35 (52.56)     3:22.22 (52.87)
        4:14.68 (52.46)     5:06.38 (51.70)
        5:57.56 (51.18)     6:42.36 (44.80)
 11 Richard Murygin  10 ESWIM             7:00.55    6:44.59   144  
                 45.14      1:36.93 (51.79)
        2:28.33 (51.40)     3:19.62 (51.29)
        4:10.16 (50.54)     5:03.30 (53.14)
        5:56.62 (53.32)     6:44.59 (47.97)
 12 Brandon Lee       9 TSC               7:04.66    6:48.37   140  
                 44.64      1:36.64 (52.00)
        2:29.88 (53.24)     3:19.96 (50.08)
        4:14.97 (55.01)     5:07.52 (52.55)
        6:00.33 (52.81)     6:48.37 (48.04)
 13 Dylan Boyd        9 ESWIM             7:10.96    6:49.90   138  
                 45.14      1:34.34 (49.20)
        2:25.28 (50.94)     3:17.64 (52.36)
        4:10.68 (53.04)     5:02.85 (52.17)
        5:55.69 (52.84)     6:49.90 (54.21)
 14 Jake Redfern      9 TSC               6:51.70    6:50.69   138  
                 46.82      1:38.85 (52.03)
        2:31.55 (52.70)     3:23.64 (52.09)
        4:17.73 (54.09)     5:11.36 (53.63)
        6:02.47 (51.11)     6:50.69 (48.22)
 15 Serzh Kotanjyan  10 ESWIM             7:36.32    6:58.65   130  
                 44.37      1:36.83 (52.46)
        2:29.83 (53.00)     3:22.29 (52.46)
        4:15.62 (53.33)     5:10.39 (54.77)
        6:04.24 (53.85)     6:58.65 (54.41)
 16 Matthew Ma       10 ESWIM             7:20.55    7:06.60   123  
                 49.24      1:43.58 (54.34)
        2:40.28 (56.70)     3:33.74 (53.46)
        4:28.67 (54.93)     5:23.82 (55.15)
        6:15.24 (51.42)     7:06.60 (51.36)
 17 Andrew Cescon     8 TSC               7:06.22    7:07.99   121  
                 48.62      1:43.51 (54.89)
        2:37.22 (53.71)     3:31.58 (54.36)
        4:26.04 (54.46)     5:21.43 (55.39)
        6:14.92 (53.49)     7:07.99 (53.07)
 18 Felix Yao         9 ESWIM             7:10.55    7:12.46   118  
                 45.39      1:38.13 (52.74)
        2:34.49 (56.36)     3:30.13 (55.64)
        4:25.09 (54.96)     5:21.10 (56.01)
        6:13.09 (51.99)     7:12.46 (59.37)
 19 Humble Poon       8 ESWIM             7:20.55    7:13.07   117  
                 45.16      1:38.98 (53.82)
        2:34.50 (55.52)     3:28.25 (53.75)
        4:24.95 (56.70)     5:20.37 (55.42)
        6:14.29 (53.92)     7:13.07 (58.78)
 20 Thomas Antonell  10 ESWIM             8:00.55    7:31.94   103  
                 46.01      1:42.13 (56.12)
        2:40.50 (58.37)     3:37.52 (57.02)
        4:36.62 (59.10)     5:35.96 (59.34)
        6:35.04 (59.08)     7:31.94 (56.90)
 -- Harry Zhang      10 ESWIM             6:42.81         DQ        
                 40.05      1:27.39 (47.34)
        2:17.10 (49.71)     3:06.38 (49.28)
        3:56.64 (50.26)     4:46.20 (49.56)
        5:36.14 (49.94)          DQ (48.05)
 
 Event 6  Boys 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 11:  4:00.01 - 6:36.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Aiden Harris     11 ESWIM             4:52.96    4:39.56   437   15  
                 31.02      1:06.03 (35.01)
        1:41.53 (35.50)     2:16.98 (35.45)
        2:52.47 (35.49)     3:28.53 (36.06)
        4:04.69 (36.16)     4:39.56 (34.87)
  2 Elijah Daley     11 NYAC              4:53.99    4:50.13   391   11  
                 32.23      1:08.37 (36.14)
        1:44.89 (36.52)     2:22.05 (37.16)
        2:58.95 (36.90)     3:36.27 (37.32)
        4:14.00 (37.73)     4:50.13 (36.13)
  3 David Glazer     11 ESWIM             5:02.16    4:52.63   381    7  
                 32.39      1:08.60 (36.21)
        1:46.24 (37.64)     2:23.88 (37.64)
        3:01.45 (37.57)     3:39.32 (37.87)
        4:16.51 (37.19)     4:52.63 (36.12)
  4 Paul Yang        11 NYAC              4:59.78    4:57.61   362    5  
                 33.54      1:11.70 (38.16)
        1:49.92 (38.22)     2:29.30 (39.38)
        3:07.36 (38.06)     3:45.03 (37.67)
        4:22.37 (37.34)     4:57.61 (35.24)
  5 Bilali Yalikun   11 ESWIM             5:12.05    5:18.19   296    4  
                 36.11      1:15.97 (39.86)
        1:56.56 (40.59)     2:37.67 (41.11)
        3:17.41 (39.74)     3:57.28 (39.87)
        4:38.53 (41.25)     5:18.19 (39.66)
  6 Derek Wang       11 ESWIM             5:31.87    5:19.32   293    3  
                 35.03      1:15.45 (40.42)
        1:55.20 (39.75)     2:36.08 (40.88)
        3:18.18 (42.10)     3:58.47 (40.29)
        4:39.13 (40.66)     5:19.32 (40.19)
  7 Anderson Lo      11 NYAC              5:34.19    5:20.44   290    2  
                 34.74      1:13.99 (39.25)
        1:54.90 (40.91)     2:35.94 (41.04)
        3:17.42 (41.48)     3:59.00 (41.58)
        4:40.10 (41.10)     5:20.44 (40.34)
  8 Damien Bailey    11 NYAC              5:37.69    5:23.17   283    1  
                 34.77      1:13.99 (39.22)
        1:54.85 (40.86)     2:36.38 (41.53)
        3:17.35 (40.97)     3:59.21 (41.86)
        4:40.85 (41.64)     5:23.17 (42.32)
  9 Coheed Hingst    11 SLSC              5:59.62    5:39.60   244  
                 37.74      1:19.18 (41.44)
        2:02.10 (42.92)     2:46.01 (43.91)
        3:30.38 (44.37)     4:14.47 (44.09)
        4:57.86 (43.39)     5:39.60 (41.74)
 10 Aiden Kim        11 NYAC              5:52.12    5:40.24   242  
                 36.16      1:18.13 (41.97)
        2:01.21 (43.08)     2:44.56 (43.35)
        3:28.39 (43.83)     4:12.69 (44.30)
        4:56.89 (44.20)     5:40.24 (43.35)
 11 Luca Wu          11 ESWIM             5:53.39    5:47.21   228  
                 37.44      1:20.09 (42.65)
        2:03.78 (43.69)     2:48.51 (44.73)
        3:32.90 (44.39)     4:18.52 (45.62)
        5:03.04 (44.52)     5:47.21 (44.17)
 12 Robert Yin       11 MAC               5:59.95    5:54.02   215  
                 38.92      1:23.01 (44.09)
        2:07.59 (44.58)     2:53.23 (45.64)
        3:39.67 (46.44)     4:25.92 (46.25)
        5:10.69 (44.77)     5:54.02 (43.33)
 13 Zane Beauregard  11 NYAC              6:35.99    5:58.20   208  
                 38.45      1:23.13 (44.68)
        2:08.49 (45.36)     2:55.56 (47.07)
        3:41.33 (45.77)     4:27.72 (46.39)
        5:14.32 (46.60)     5:58.20 (43.88)
 14 Christopher San  11 ESWIM             6:20.39    6:05.44   195  
                 40.99                     
            2:14.02 ( )     3:01.07 (47.05)
        3:47.46 (46.39)                    
            5:20.67 ( )     6:05.44 (44.77)
 15 Chase Sellors    11 ESWIM             6:17.89    6:07.88   192  
                 40.88      1:26.26 (45.38)
        2:14.01 (47.75)     3:00.99 (46.98)
        3:48.47 (47.48)     4:36.79 (48.32)
        5:24.02 (47.23)     6:07.88 (43.86)
 16 Oliver Jarosz    11 ESWIM             6:32.39    6:14.67   181  
                 40.73      1:29.31 (48.58)
        2:16.62 (47.31)     3:03.92 (47.30)
        3:52.65 (48.73)     4:41.34 (48.69)
        5:28.90 (47.56)     6:14.67 (45.77)
 17 Sheldon Inksett  11 TSC               6:35.05    6:31.58   159  
                 42.66      1:31.93 (49.27)
        2:23.57 (51.64)     3:14.37 (50.80)
        4:05.30 (50.93)     4:55.94 (50.64)
        5:45.38 (49.44)     6:31.58 (46.20)
 18 Andy Shkolnik    11 ESWIM             6:47.15    6:32.55   158  
                 38.03      1:26.27 (48.24)
        2:19.45 (53.18)     3:10.90 (51.45)
        4:02.68 (51.78)     4:54.36 (51.68)
        5:43.32 (48.96)     6:32.55 (49.23)
 19 David Perry      11 NYAC                   NT    6:43.59   145  
                 43.26                     
            2:23.36 ( )     3:13.24 (49.88)
        4:06.88 (53.64)     4:58.96 (52.08)
        5:53.19 (54.23)     6:43.59 (50.40)
 
 Event 6  Boys 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
=========================================================================
 Meet Qualifying 12:  4:00.01 - 6:04.80
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA Points
=========================================================================
  1 Max Malakhovets  12 ESWIM             4:35.47    4:38.53   442   15  
                 31.54      1:05.81 (34.27)
        1:41.34 (35.53)     2:16.86 (35.52)
        2:52.30 (35.44)     3:28.09 (35.79)
        4:04.14 (36.05)     4:38.53 (34.39)
  2 Rowen Uy         12 NYAC              5:07.51    4:43.45   419   11  
                 32.74      1:08.38 (35.64)
        1:44.75 (36.37)     2:19.92 (35.17)
        2:55.51 (35.59)     3:31.75 (36.24)
        4:08.08 (36.33)     4:43.45 (35.37)
  3 Alexander Hinov  12 ESWIM             4:54.67    4:49.49   394    7  
                 31.14      1:06.43 (35.29)
        1:42.52 (36.09)     2:19.37 (36.85)
        2:56.69 (37.32)     3:35.42 (38.73)
        4:13.67 (38.25)     4:49.49 (35.82)
  4 Jacob Gort       12 NYAC              5:05.88    4:54.49   374    5  
                 33.34      1:10.38 (37.04)
        1:48.03 (37.65)     2:25.04 (37.01)
        3:02.56 (37.52)     3:40.45 (37.89)
        4:17.42 (36.97)     4:54.49 (37.07)
  5 Jeffrey Hou      12 ESWIM             5:10.66    5:03.19   343    4  
                 33.89      1:12.53 (38.64)
        1:51.82 (39.29)     2:30.74 (38.92)
        3:08.96 (38.22)     3:47.08 (38.12)
        4:24.86 (37.78)     5:03.19 (38.33)
  6 Sam Vakilha      12 TSC               5:20.55    5:06.46   332    3  
                 34.00      1:12.49 (38.49)
        1:51.65 (39.16)     2:31.21 (39.56)
        3:10.14 (38.93)     3:49.94 (39.80)
        4:29.81 (39.87)     5:06.46 (36.65)
  7 Denizhan Gonull  12 TSC               5:03.77    5:06.57   331    2  
                 32.97      1:10.54 (37.57)
        1:49.09 (38.55)     2:28.42 (39.33)
        3:07.67 (39.25)     3:47.40 (39.73)
        4:27.20 (39.80)     5:06.57 (39.37)
  8 Matthew Barania  12 ESWIM             5:15.11    5:09.69   321    1  
                 34.83      1:13.15 (38.32)
        1:52.26 (39.11)     2:32.10 (39.84)
        3:11.74 (39.64)     3:51.26 (39.52)
        4:31.08 (39.82)     5:09.69 (38.61)
  9 Alex Manzhola    12 ESWIM             5:21.66    5:20.06   291  
                 35.16      1:15.88 (40.72)
        1:56.73 (40.85)     2:37.91 (41.18)
        3:19.23 (41.32)     4:00.57 (41.34)
        4:41.65 (41.08)     5:20.06 (38.41)
 10 Jake Segall      12 CCST              5:33.34    5:28.57   269  
                 35.53      1:16.15 (40.62)
        1:57.63 (41.48)     2:40.55 (42.92)
        3:22.25 (41.70)     4:05.47 (43.22)
        4:48.30 (42.83)     5:28.57 (40.27)
 11 Shawn Yang       12 NYAC              5:36.02    5:28.85   268  
                 35.45      1:15.56 (40.11)
        1:58.22 (42.66)     2:41.59 (43.37)
        3:23.92 (42.33)     4:07.31 (43.39)
        4:48.75 (41.44)     5:28.85 (40.10)
 12 Carlos Solares   12 ESWIM             5:42.27    5:37.92   247  
                 36.80      1:18.40 (41.60)
        2:01.32 (42.92)     2:45.00 (43.68)
        3:28.64 (43.64)     4:12.56 (43.92)
        4:56.08 (43.52)     5:37.92 (41.84)
 13 Braden Flint     12 ESWIM             6:00.23    5:47.50   227  
                 37.31      1:21.04 (43.73)
        2:05.72 (44.68)     2:49.83 (44.11)
        3:34.83 (45.00)     4:20.17 (45.34)
        5:05.98 (45.81)     5:47.50 (41.52)
 14 Jaydon Webber    12 NYAC              5:46.51    5:49.53   223  
                 36.78      1:19.26 (42.48)
        2:03.25 (43.99)     2:48.62 (45.37)
        3:34.10 (45.48)     4:19.71 (45.61)
        5:06.38 (46.67)     5:49.53 (43.15)
 15 Liam Michaud     12 SLSC              6:11.02    5:54.59   214  
                 37.46      1:21.22 (43.76)
        2:06.94 (45.72)     2:52.42 (45.48)
        3:39.14 (46.72)     4:26.71 (47.57)
        5:11.92 (45.21)     5:54.59 (42.67)
 16 Zachary Marques  12 NYAC              5:59.22    5:58.10   208  
                 40.11      1:25.53 (45.42)
        2:11.01 (45.48)     2:56.99 (45.98)
        3:42.70 (45.71)     4:29.89 (47.19)
        5:16.47 (46.58)     5:58.10 (41.63)
 17 Dennis Ovdiyenk  12 ESWIM             7:08.55    6:04.39   197  
                 38.46      1:23.40 (44.94)
        2:09.72 (46.32)     2:56.80 (47.08)
        3:44.56 (47.76)     4:31.22 (46.66)
        5:18.58 (47.36)     6:04.39 (45.81)
 18 Maddy Klassen    12 NYAC              6:04.80    6:09.09   190  
                 38.88      1:23.32 (44.44)
        2:10.30 (46.98)     2:57.65 (47.35)
        3:45.00 (47.35)     4:32.85 (47.85)
        5:21.81 (48.96)     6:09.09 (47.28)
 19 Andrew Durnford  12 MAC               6:00.00    6:18.64   176  
                 40.49      1:27.38 (46.89)
        2:16.17 (48.79)     3:04.70 (48.53)
        3:54.27 (49.57)     4:45.85 (51.58)
        5:33.87 (48.02)     6:18.64 (44.77)
 20 Keshav Sharma    12 NYAC              7:43.40    6:40.13   149  
                 44.97      1:33.93 (48.96)
        2:22.00 (48.07)     3:12.46 (50.46)
        4:03.19 (50.73)     4:55.58 (52.39)
        5:49.18 (53.60)     6:40.13 (50.95)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Etobicoke Swimming                562   2. North York Aquatic Club           274
  3. Markham Aquatic Club              149   4. Toronto Swim Club                  46
  5. Cobra Swim Club                    41   6. York Swim Club                      5
  7. Hearst Phoenix Swim Team            4   8. Sudbury Laurentian Swim Club        3