Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 216  Boys 12 & Under 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
          CAN: C 3:59.50  2016-06-19GMAC, GMAC
                          R. Burton, C. Campbell, M. & W. Beckstead-Holman
          ONT: O 3:59.50  2016-06-30Guelph Marlins Aquatic Club, GMAC
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 OAK  'A'                            4:11.06    4:04.01   18  
     1) Ma, Ethan 12                  2) Shakespeare, Colin 12        
     3) Clinton, Thomas 12            4) Li, Jack 12                  
                 28.86        59.69 (59.69)
        1:30.35 (30.66)   2:04.09 (1:04.40)
        2:32.97 (28.88)   3:04.86 (1:00.77)
        3:32.89 (28.03)     4:04.01 (59.15)
  2 ESWIM  'A'                          4:17.31    4:13.63   14  
     1) Kwinter, Charlie 12           2) Sieluzycki, Tristan 12       
     3) Marra, Luca 12                4) Maciek, James 12             
                 29.01        59.92 (59.92)
        1:29.29 (29.37)   2:02.66 (1:02.74)
        2:33.59 (30.93)   3:08.37 (1:05.71)
        3:39.58 (31.21)   4:13.63 (1:05.26)
  3 NYAC  'A'                           4:22.21    4:17.52   12  
     1) Makul, Deniz 12               2) Daley, Elijah 10             
     3) Uy, Rowen 12                  4) Tsang, Ethan 12              
                 30.43    1:03.31 (1:03.31)
        1:34.27 (30.96)   2:08.27 (1:04.96)
        2:39.63 (31.36)   3:13.85 (1:05.58)
        3:43.99 (30.14)   4:17.52 (1:03.67)
  4 GO  'A'                             4:23.31    4:20.37   10  
     1) Huang, Jeffrey 12             2) Lett, Steven T 12            
     3) Zhou, Dawson 12               4) Dufour, Leo - 12             
                 31.23    1:04.34 (1:04.34)
        1:34.31 (29.97)   2:07.71 (1:03.37)
        2:39.57 (31.86)   3:15.34 (1:07.63)
        3:45.74 (30.40)   4:20.37 (1:05.03)
  5 MAC  'A'                            4:31.89    4:22.04    8  
     1) Zhang, Charles 12             2) Hui, Jing Wen 12             
     3) Gilbert, Michael 12           4) Ryan, Brigham 12             
                 29.83    1:01.99 (1:01.99)
        1:32.45 (30.46)   2:04.69 (1:02.70)
        2:37.79 (33.10)   3:15.28 (1:10.59)
        3:46.42 (31.14)   4:22.04 (1:06.76)
  6 NEW  'A'                            4:30.87    4:25.76    6  
     1) Murack, Geoffrey 12           2) Taivassalo, Brayden 12       
     3) Hoalga, Anthony 11            4) Greenwood, Tyler 12          
                 29.23    1:01.20 (1:01.20)
        1:32.84 (31.64)   2:08.30 (1:07.10)
        2:40.46 (32.16)   3:18.43 (1:10.13)
      4:25.76 (1:07.33)                    
  7 OAK  'C'                            4:36.32    4:27.04    4  
     1) Bryer, William 12             2) Chari, Kailas 12             
     3) Landa, Alex 12                4) Pinto, Luke 12               
                 31.44    1:04.96 (1:04.96)
        1:37.10 (32.14)   2:12.44 (1:07.48)
        2:45.41 (32.97)   3:21.84 (1:09.40)
        3:53.35 (31.51)   4:27.04 (1:05.20)
  8 MSSAC  'A'                          4:17.00    4:27.62    2  
     1) Romanenko, Vlad 12            2) Zander, Maksimas 12          
     3) Qin, Ryan 12                  4) Shabaka, Adam 12             
                 31.49    1:06.21 (1:06.21)
        1:37.04 (30.83)   2:12.18 (1:05.97)
        2:43.31 (31.13)   3:18.06 (1:05.88)
        3:50.78 (32.72)   4:27.62 (1:09.56)
  9 PICK  'A'                           4:30.61    4:28.98  
     1) Fera, Sam 12                  2) Tapp, Ryan 12                
     3) Hughes, Graydon 11            4) Bouwman, Leif 12             
                 30.42    1:04.22 (1:04.22)
        1:37.46 (33.24)   2:14.03 (1:09.81)
        2:47.10 (33.07)   3:23.74 (1:09.71)
        3:53.96 (30.22)   4:28.98 (1:05.24)
 10 OAK  'B'                            4:28.68   x4:29.62  
     1) Clinton, Beck 12              2) Scholtz, Ernst 11            
     3) Deng, Sky 12                  4) Williams, Patrick 12         
                 32.78    1:07.63 (1:07.63)
        1:40.63 (33.00)   2:16.16 (1:08.53)
        2:47.60 (31.44)   3:22.22 (1:06.06)
        3:54.16 (31.94)   4:29.62 (1:07.40)
 11 TSC  'A'                            4:28.70    4:32.73  
     1) Pesce, Pedro 12               2) Miller-Murphy, Reid 12       
     3) Vakilha, Sam 11               4) Skalenda, Charlie 12         
                 32.47    1:09.47 (1:09.47)
        1:39.80 (30.33)   2:12.99 (1:03.52)
        2:45.36 (32.37)   3:21.06 (1:08.07)
        3:54.72 (33.66)   4:32.73 (1:11.67)
 12 CREST  'A'                               NT    4:32.99  
     1) Park, Lucas 12                2) Hirsescu, Cezar 12           
     3) Tufford, Tomi 11              4) Carling, Wyatt M 12          
                 30.01    1:03.40 (1:03.40)
        1:36.00 (32.60)   2:11.34 (1:07.94)
        2:46.91 (35.57)   3:26.50 (1:15.16)
        3:58.04 (31.54)   4:32.99 (1:06.49)
 13 Gators  'A'                         4:42.60    4:34.30  
     1) Osler, Cameron 12             2) Fu, Christopher 12           
     3) Weaver, Thorne 10             4) Rutledge, Andy 11            
                 30.17    1:01.38 (1:01.38)
        1:31.99 (30.61)   2:05.40 (1:04.02)
        2:41.38 (35.98)   3:21.03 (1:15.63)
        3:56.02 (34.99)   4:34.30 (1:13.27)
 14 Ducks  'A'                          4:39.93    4:35.18  
     1) Nelander, Thomas O 12         2) Noda, Toma 12                
     3) Da Ponte, Tyler C 11          4) Zizakovic, George 12         
                 32.06    1:07.48 (1:07.48)
        1:39.44 (31.96)   2:15.24 (1:07.76)
        2:50.22 (34.98)   3:28.23 (1:12.99)
        4:00.68 (32.45)   4:35.18 (1:06.95)
 15 WD  'A'                             4:33.90    4:35.97  
     1) Arbuckle, Josh 12             2) Aref, Morad 12               
     3) Derby, Christian 12           4) Allen, Isaac 12              
                 32.21    1:08.66 (1:08.66)
        1:41.42 (32.76)   2:18.55 (1:09.89)
        2:50.62 (32.07)   3:27.02 (1:08.47)
        3:59.76 (32.74)   4:35.97 (1:08.95)
 16 RHAC  'A'                           4:44.61    4:37.08  
     1) Baronow, Mikhail 11           2) Huang, Rick 11               
     3) Guan, Leo 12                  4) Zhou, Jerry 12               
                 33.39    1:09.85 (1:09.85)
        1:43.40 (33.55)   2:19.09 (1:09.24)
        2:52.47 (33.38)   3:29.32 (1:10.23)
        4:01.27 (31.95)   4:37.08 (1:07.76)
 17 BAD  'A'                            4:37.48    4:37.70  
     1) Zhang, Edward 12              2) Mansour, Adam 11             
     3) Duong, Kale 10                4) Duong, Kaedin 10             
                 30.46    1:02.70 (1:02.70)
        1:36.90 (34.20)   2:12.69 (1:09.99)
        2:33.29 (20.60)   3:26.60 (1:13.91)
        4:00.28 (33.68)   4:37.70 (1:11.10)
 18 MSSAC  'B'                          4:32.13    4:40.73  
     1) Elazizi, Youssif S 12         2) Halicki, Eryk 11             
     3) Rup, Michael 12               4) Luo, Hanwen 12               
                 32.82    1:08.34 (1:08.34)
        1:42.49 (34.15)   2:23.94 (1:15.60)
        2:57.02 (33.08)   3:33.56 (1:09.62)
        4:05.50 (31.94)   4:40.73 (1:07.17)
 19 ESWIM  'B'                          4:32.86    4:41.40  
     1) Hussein, Yahia 12             2) Harris, Aiden 11             
     3) Zhang, Kevin 11               4) Malakhovets, Max 11          
                 32.73    1:09.21 (1:09.21)
        1:42.92 (33.71)   2:20.67 (1:11.46)
        2:54.57 (33.90)   3:31.66 (1:10.99)
        4:05.38 (33.72)   4:41.40 (1:09.74)
 20 SCAR  'A'                           4:44.03    4:41.55  
     1) Bilewicz, Jonathan A 11       2) Cisse, Karim M 11            
     3) McGroarty, Declan 11          4) Singh, Akash 11              
                 33.14    1:08.56 (1:08.56)
        1:41.05 (32.49)   2:17.59 (1:09.03)
        2:52.13 (34.54)   3:31.56 (1:13.97)
        4:04.39 (32.83)   4:41.55 (1:09.99)
 21 ESWIM  'C'                          4:43.73   x4:42.62  
     1) Glazer, David 10              2) Xia, Winters 12              
     3) Bhale, Advay 12               4) Kwinter, Russell 10          
                 33.36    1:09.77 (1:09.77)
        1:42.49 (32.72)   2:19.10 (1:09.33)
        2:52.08 (32.98)   3:29.34 (1:10.24)
        4:04.40 (35.06)   4:42.62 (1:13.28)
 22 COBRA  'A'                          4:48.90    4:43.42  
     1) Stojanovic, Jacob 11          2) Smith, Lucas 11              
     3) VandeVooren, Jayden 10        4) Ramlochan, Praim 12          
                 31.68    1:08.71 (1:08.71)
        1:43.19 (34.48)   2:21.49 (1:12.78)
        2:57.11 (35.62)   3:37.07 (1:15.58)
        4:08.10 (31.03)   4:43.42 (1:06.35)
 23 WEST  'A'                           4:38.14    4:44.02  
     1) Lackovic, Alexandar 11        2) Ku, Ryan 12                  
     3) Sloboda, Danny 12             4) Taylor, Michael 11           
                 32.34    1:09.80 (1:09.80)
        1:42.16 (32.36)   2:18.35 (1:08.55)
        2:52.39 (34.04)   3:31.74 (1:13.39)
        4:06.60 (34.86)   4:44.02 (1:12.28)
 24 NKB  'A'                                 NT    4:46.19  
     1) Bevington, Andrew 11          2) McMann, Preston 12           
     3) Pilieci, Alex 10              4) Yan, Andrew 11               
                 32.20    1:06.09 (1:06.09)
        1:41.72 (35.63)   2:21.87 (1:15.78)
        2:56.17 (34.30)   3:34.65 (1:12.78)
        4:08.04 (33.39)   4:46.19 (1:11.54)
 25 AAC  'A'                            4:28.93    4:48.01  
     1) Gursoy, Daniel 11             2) Kurji, Alym 10               
     3) Smith, Dean 11                4) Ward, Cayden 12              
                 34.21    1:11.89 (1:11.89)
        1:46.08 (34.19)   2:24.63 (1:12.74)
        2:58.71 (34.08)   3:38.28 (1:13.65)
        4:10.38 (32.10)   4:48.01 (1:09.73)
 26 MST~  'A'                                NT    4:50.69  
     1) Zhang, Ruochen 12             2) Zhang, Vinson 12             
     3) Frantskevich, Steve 12        4) Li, Ethan 12                 
                 34.90    1:12.27 (1:12.27)
        1:46.26 (33.99)   2:23.92 (1:11.65)
        2:58.75 (34.83)   3:38.72 (1:14.80)
        4:12.91 (34.19)   4:50.69 (1:11.97)
 27 UPCAN  'A'                          4:51.04    4:52.16  
     1) Davis, Josh W 11              2) Norton, Jack W 10            
     3) Gallacher, Jonathan R 9       4) Abrams, Gerrit P 12          
                 33.01    1:08.40 (1:08.40)
        1:47.53 (39.13)   2:30.59 (1:22.19)
        3:09.73 (39.14)   3:51.81 (1:21.22)
        4:21.04 (29.23)   4:52.16 (1:00.35)
 28 HAC  'A'                            5:01.19    5:00.62  
     1) Blunsdon, Lucas 11            2) Wu, Kevin 11                 
     3) Wu, Patrick 11                4) Lindfield, Adan 10           
                 35.27    1:13.62 (1:13.62)
        1:49.60 (35.98)   2:28.19 (1:14.57)
        3:03.78 (35.59)   3:45.19 (1:17.00)
        4:21.19 (36.00)   5:00.62 (1:15.43)
 29 OOSC  'A'                           5:07.83    5:11.59  
     1) Milone, Benjamin 12           2) Raue, Matthew 11             
     3) Hann, Ryan 10                 4) Pady, Clarke 11              
                 35.66    1:12.65 (1:12.65)
        1:51.87 (39.22)   2:33.75 (1:21.10)
        3:13.75 (40.00)   3:56.50 (1:22.75)
        4:32.38 (35.88)   5:11.59 (1:15.09)
 30 Aces  'A'                           5:35.29    5:31.22  
     1) Poeluev, Simon 9              2) Brennan, Sawyer 10           
     3) Martin-Root, Westley 10       4) Van De Wynckel, Matthew 10   
                 42.02    1:28.21 (1:28.21)
        2:09.80 (41.59)   2:58.36 (1:30.15)
        3:33.62 (35.26)   4:14.37 (1:16.01)
        4:49.15 (34.78)   5:31.22 (1:16.85)
 -- GO  'B'                             4:52.28         DQ  
     1) Dahlgren, Matthew J 12        2) Zhou, Keaton 10              
     3) Dufour, Eric 10               4) Gana, Aly S 10               
                 31.51    1:06.88 (1:06.88)
        1:41.20 (34.32)   2:20.62 (1:13.74)
        2:58.60 (37.98)   3:42.96 (1:22.34)
        4:17.87 (34.91)        DQ (1:14.61)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 216                     
 
  1. Etobicoke Swimming                632   2. Markham Aquatic Club              425
  3. North York Aquatic Club         374.5   4. Oakville Aquatic Club             316
  5. Club Warriors                   301.5   6. Burlington Aquatic Devilrays      282
  7. Toronto Swim Club               259.5   8. Cobra Swim Club                   252
  9. Ajax Aquatic Club                 212  10. Greater Ottawa Kingfish S.C.      198
 11. Ramac Aquatic Club                172  12. Mississauga Swimming            156.5
 13. Granite Gators Swim Team        155.5  14. Guelph Marlin Aq Club             140
 15. Golden Horseshoe Aquatic Club     113  16. Windsor Aquatic Club            108.5
 17. Windsor Essex Swim Team           103  18. Newmarket Stingrays              99.5
 19. Carleton Place Water Dragons       92  20. Richmond Hill Aquatic Club         74
 21. Crescent Town Swim Club            71  22. Torch Swimming                     67
 23. Upper Canada Swim Club             62  24. Barrie Trojan Swim Club            58
 25. Brantford Aquatic Club             56  26. Swim Apex Aquatic Club             53
 26. Uxbridge Swim Club                 53  28. Mallards Swim Team                 52
 29. Collingwood Clippers Swim Club     51  30. Sudbury Laurentian Swim Club       50
 31. Belleville Youth Swim Team         49  32. Wilmot Aquatic Aces                46
 33. Unattached-swimon                  43  34. Orillia Channel Cats Swim Club     42
 35. Kingston Blue Marlins              41  36. Muskoka Aquatic Club               40
 37. London Aquatic Club                37  38. Scarborough Swim Club            36.5
 39. Garden City Aquatic Club           36  40. Timmins Marlins Swim Club          34
 40. Vaughan Aquatic Club               34  42. Hamilton Aquatic Club              32
 43. Whitchurch Stouffville S C         31  44. Chatham Y Pool Sharks              28
 45. Ducks Swimming                     27  46. Swimming Dragons                   26
 46. Brock Niagara Aquatics             26  48. Pickering Swim Club                22
 48. Swim Ottawa                        22  50. Perth Stingrays Aquatic Club       21
 50. Cornwall Sea Lions                 21  52. Milton Marlins Swim Team         20.5
 52. Region Of Waterloo Swim Club     20.5  54. The Dorado Stars Swim Club         18
 55. Lakeshore Swim Club                17  55. Orangeville Otters Swim Club       17
 55. Nepean Kanata Barracudas           17  58. W. Ross Macdonald Swimming         16
 59. St Thomas Jumbo Jets               15  60. Whitby Dolphins Swim Club          12
 60. York Swim Club                     12  62. Middlesex Swimming                 11
 63. Clarington Swim Club               10  63. Northumberland Aquatic Club        10
 63. Sault Surge Aquatic Team           10  63. Roc Swimming                       10
 67. Ernestown Barracuda Swim Club       9  67. Aylmer Optimist Arrows              9
 69. J Dolphins Swimming Club            8  70. Killer Whale Swim Team              4
 71. Blenheim Blast Swim Team            2  71. Valley East Waves                   2
 71. Goulbourn Sea Hawks                 2  71. Cambridge Aquajets                  2
 75. Kapswim Kap-nage                    1  75. Halton Hills Blue Fins              1