Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 212  Boys 13-14 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
          CAN: C 3:38.99  2005-02-25UCSC, UCSC
                          B. Maybury, J. Kendrick, D. Blattler, C. Lutsch
          ONT: O 3:29.26  2015-11-01Markham Aquatic Club, MAC
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 COBRA  'A'                          4:02.89    3:55.13   18  
     1) Walker, Tristan 14            2) Fitzpatrick, Trevor 14       
     3) Fox, Chris 14                 4) Ortiz, Pablo M 14            
                 28.00        58.52 (58.52)
        1:27.11 (28.59)     1:58.33 (59.81)
        2:26.44 (28.11)     2:57.78 (59.45)
        3:25.40 (27.62)     3:55.13 (57.35)
  2 WAC  'A'                            3:54.62    3:55.35   14  
     1) Kwong, Matthew 14             2) Tatic, Malcolm A 14          
     3) DeGraaf, Quinn 14             4) Baker, Trenton 14            
                 28.14        58.58 (58.58)
        1:27.27 (28.69)   1:59.31 (1:00.73)
        2:27.17 (27.86)     2:57.62 (58.31)
        3:25.43 (27.81)     3:55.35 (57.73)
  3 CW  'A'                             4:08.73    3:57.89   12  
     1) Landry, Nathan 14             2) Redding, Michael 13          
     3) Santoyo-Orozco, Jose 13       4) Paz, Andres 14               
                 27.98        57.32 (57.32)
        1:25.72 (28.40)   1:57.60 (1:00.28)
        2:25.38 (27.78)     2:56.55 (58.95)
        3:25.82 (29.27)   3:57.89 (1:01.34)
  4 MSSAC  'A'                          4:06.89    3:59.62   10  
     1) Zhang, Byron 14               2) Kralj, Adam 14               
     3) Ireland, Kevin 13             4) Tran, Keith 13               
                 27.41        57.58 (57.58)
        1:25.59 (28.01)     1:56.41 (58.83)
        2:24.99 (28.58)   2:56.57 (1:00.16)
        3:26.23 (29.66)   3:59.62 (1:03.05)
  5 GHAC  'A'                           4:11.15    4:01.21    8  
     1) Chan, Joshua 14               2) Porterfield, William J 13    
     3) Boden, Alex R 13              4) Hunter, William 14           
                 28.47        59.31 (59.31)
        1:28.61 (29.30)   2:02.01 (1:02.70)
        2:29.93 (27.92)   3:02.94 (1:00.93)
        3:30.61 (27.67)     4:01.21 (58.27)
  6 MAC  'A'                            4:05.72    4:02.75    6  
     1) Gilbert, Andrew 14            2) Liu, Raymond 14              
     3) Jong, Ethan 14                4) Qu, Daniel 13                
                 29.08    1:01.49 (1:01.49)
        1:30.89 (29.40)   2:03.93 (1:02.44)
        2:32.91 (28.98)   3:05.87 (1:01.94)
        3:33.09 (27.22)     4:02.75 (56.88)
  7 RHAC  'A'                           4:06.09    4:03.23    4  
     1) Lai, Erich 13                 2) Wu, Bill 14                  
     3) Liu, James 14                 4) Dyke-Elliott, Ethan 14       
                 28.35        58.84 (58.84)
        1:28.70 (29.86)   2:01.58 (1:02.74)
        2:30.85 (29.27)   3:03.93 (1:02.35)
        3:32.02 (28.09)     4:03.23 (59.30)
  8 MST~  'A'                           4:07.95    4:03.64    2  
     1) Dombrovski, Stanislav 14      2) Stratiy, Edward 13           
     3) Seliverstov, Mark 14          4) Zhang, Dennis 14             
                 28.32        59.40 (59.40)
        1:29.53 (30.13)   2:02.08 (1:02.68)
        2:31.99 (29.91)   3:04.67 (1:02.59)
        3:32.00 (27.33)     4:03.64 (58.97)
  9 ESWIM  'A'                          4:00.21    4:04.28  
     1) Khattab, Fouad 14             2) Gromov, Andre 14             
     3) Bisasor, Vincent 14           4) Glazer, Matthew 14           
                 28.07        58.40 (58.40)
        1:27.74 (29.34)   1:59.94 (1:01.54)
        2:29.05 (29.11)   3:02.01 (1:02.07)
        3:31.48 (29.47)   4:04.28 (1:02.27)
 10 AAC  'A'                            4:05.30    4:05.22  
     1) Hmaidan, Dani 13              2) Kurji, Adnaan 13             
     3) Nowak, Matthew 13             4) Karlov, Evan 13              
                 28.96    1:01.78 (1:01.78)
        1:31.56 (29.78)   2:04.58 (1:02.80)
        2:33.92 (29.34)   3:06.79 (1:02.21)
        3:34.67 (27.88)     4:05.22 (58.43)
 11 TSC  'A'                            4:09.23    4:07.31  
     1) Chia, Nicholas 14             2) Lajoie, Griffin H 13         
     3) Alexander, Liam 13            4) Kutun, Bora 14               
                 29.31    1:01.01 (1:01.01)
        1:30.57 (29.56)   2:03.27 (1:02.26)
        2:33.31 (30.04)   3:06.38 (1:03.11)
        3:35.77 (29.39)   4:07.31 (1:00.93)
 12 MUSAC  'A'                          4:20.23    4:07.48  
     1) Ortiz, Daniel 14              2) Thomas, Ethan 13             
     3) Jibb, Owen 12                 4) Markham, Ian 14              
                 27.55        58.00 (58.00)
        1:29.24 (31.24)   2:03.51 (1:05.51)
        2:33.44 (29.93)   3:07.14 (1:03.63)
        3:35.75 (28.61)   4:07.48 (1:00.34)
 13 CATS  'A'                           4:15.14    4:08.68  
     1) Rosati, Owen 14               2) McCool, Owen 13              
     3) Near, Caleb 14                4) Rainville, Alexandre 13      
                 28.34        59.32 (59.32)
        1:31.77 (32.45)   2:09.02 (1:09.70)
        2:36.80 (27.78)     3:07.51 (58.49)
        3:36.88 (29.37)   4:08.68 (1:01.17)
 14 GMAC  'A'                           3:55.67    4:08.95  
     1) Gunn, Anthony 13              2) Baena, Liam 14               
     3) Hagarty, Eamon 13             4) Campbell, Colin 13           
                 29.37    1:03.01 (1:03.01)
        1:31.77 (28.76)   2:06.31 (1:03.30)
        2:36.39 (30.08)   3:08.98 (1:02.67)
        3:36.70 (27.72)     4:08.95 (59.97)
 15 CREST  'A'                          4:13.08    4:11.01  
     1) Bayley, Michael R 13          2) Schwab, Alexander A 14       
     3) Prokosch, Jake 13             4) Loewen, Benjamin 13          
                 31.97    1:07.90 (1:07.90)
        1:36.65 (28.75)   2:09.21 (1:01.31)
        2:37.02 (27.81)     3:09.13 (59.92)
        3:38.60 (29.47)   4:11.01 (1:01.88)
 16 HHBF  'A'                           4:24.85    4:12.72  
     1) Jackson, Matt 13              2) Taylor, Ethan 14             
     3) Acton, Dan 14                 4) Vulpoi, David 13             
                 31.22    1:06.68 (1:06.68)
        1:35.21 (28.53)     2:06.30 (59.62)
        2:34.09 (27.79)   3:06.37 (1:00.07)
        3:37.14 (30.77)   4:12.72 (1:06.35)
 17 ESWIM  'B'                          4:07.73    4:13.45  
     1) Wei, Bob 14                   2) Farah, Ramsey 13             
     3) Chau, Kevin 13                4) Naipaul, Martin 14           
                 29.80    1:03.41 (1:03.41)
        1:33.03 (29.62)   2:06.35 (1:02.94)
        2:35.80 (29.45)   3:09.20 (1:02.85)
        3:39.44 (30.24)   4:13.45 (1:04.25)
 18 Gators  'A'                         4:21.70    4:19.00  
     1) Ziaian, Bijan 13              2) Neuman, Sean 13              
     3) Hart, Jamie 13                4) Kuo-Lee, Gabriel 13          
                 29.79    1:03.82 (1:03.82)
        1:32.84 (29.02)   2:06.20 (1:02.38)
        2:36.81 (30.61)   3:12.04 (1:05.84)
        3:43.37 (31.33)   4:19.00 (1:06.96)
 19 BAD  'A'                            4:22.14    4:20.35  
     1) Jansen, Olaf 14               2) Moussa, Julian 14            
     3) Zielinski, Adam 13            4) Kowanda, John Paul 14        
                 30.96    1:05.37 (1:05.37)
        1:35.29 (29.92)   2:08.64 (1:03.27)
        2:40.60 (31.96)   3:16.36 (1:07.72)
        3:46.62 (30.26)   4:20.35 (1:03.99)
 20 SLSC  'A'                           4:22.79    4:20.86  
     1) Tom, Ryan 13                  2) Piccoli, Jordano 13          
     3) Aubin, Jeremi 13              4) de la Riva, Philippe 14      
                 30.57    1:05.18 (1:05.18)
        1:37.16 (31.98)   2:13.09 (1:07.91)
        2:44.02 (30.93)   3:19.41 (1:06.32)
        3:47.91 (28.50)   4:20.86 (1:01.45)
 21 MAC  'B'                            4:17.62    4:21.50  
     1) Chan, Ethan 13                2) Abbatangelo, Ethan 13        
     3) Racic, Jacob 13               4) Salvo, Ethan 14              
                 31.22    1:04.96 (1:04.96)
        1:36.81 (31.85)   2:10.45 (1:05.49)
        2:41.80 (31.35)   3:17.01 (1:06.56)
        3:47.67 (30.66)   4:21.50 (1:04.49)
 22 ESWIM  'C'                          4:18.12   x4:21.69  
     1) Kinanga, Mark 13              2) Masoumi Rad, Daniel 13       
     3) Di Pietro, Ethan 13           4) Selmanovic, Ben 13           
                 30.00    1:02.86 (1:02.86)
        1:34.02 (31.16)   2:08.45 (1:05.59)
        2:40.49 (32.04)   3:14.68 (1:06.23)
        3:46.45 (31.77)   4:21.69 (1:07.01)
 23 MSSAC  'B'                          4:27.85    4:22.21  
     1) Paraninfo, Andrew 13          2) Dhanju, Jovan 14             
     3) Hu, Alan 13                   4) Kawley, Varun 14             
                 31.53    1:06.12 (1:06.12)
        1:35.93 (29.81)   2:09.17 (1:03.05)
        2:40.29 (31.12)   3:15.56 (1:06.39)
        3:46.82 (31.26)   4:22.21 (1:06.65)
 24 NKB  'A'                            4:45.82    4:25.48  
     1) Yu, Kevin 13                  2) McMann, Preston 12           
     3) Yan, Andrew 11                4) Giggey, Alejandro 13         
                 30.04    1:02.48 (1:02.48)
        1:23.16 (20.68)   2:07.25 (1:04.77)
        2:41.62 (34.37)   3:18.78 (1:11.53)
        3:49.54 (30.76)   4:25.48 (1:06.70)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 212                     
 
  1. Etobicoke Swimming                576   2. Markham Aquatic Club              381
  3. North York Aquatic Club         344.5   4. Club Warriors                   295.5
  5. Oakville Aquatic Club             276   6. Burlington Aquatic Devilrays      274
  7. Cobra Swim Club                   252   8. Toronto Swim Club               225.5
  9. Ajax Aquatic Club                 210  10. Greater Ottawa Kingfish S.C.      182
 11. Ramac Aquatic Club                172  12. Granite Gators Swim Team        149.5
 13. Mississauga Swimming            144.5  14. Guelph Marlin Aq Club             140
 15. Golden Horseshoe Aquatic Club     113  16. Windsor Aquatic Club            104.5
 17. Windsor Essex Swim Team           103  18. Carleton Place Water Dragons       92
 19. Newmarket Stingrays              85.5  20. Richmond Hill Aquatic Club         74
 21. Crescent Town Swim Club            71  22. Torch Swimming                     67
 23. Upper Canada Swim Club             62  24. Barrie Trojan Swim Club            58
 25. Brantford Aquatic Club             56  26. Swim Apex Aquatic Club             53
 27. Collingwood Clippers Swim Club     51  28. Sudbury Laurentian Swim Club       50
 29. Belleville Youth Swim Team         49  30. Wilmot Aquatic Aces                46
 31. Uxbridge Swim Club                 45  32. Unattached-swimon                  43
 33. Orillia Channel Cats Swim Club     42  34. Kingston Blue Marlins              41
 35. Muskoka Aquatic Club               40  36. Mallards Swim Team                 38
 37. London Aquatic Club                37  38. Scarborough Swim Club            36.5
 39. Garden City Aquatic Club           36  40. Vaughan Aquatic Club               34
 40. Timmins Marlins Swim Club          34  42. Hamilton Aquatic Club              32
 43. Whitchurch Stouffville S C         31  44. Chatham Y Pool Sharks              28
 45. Ducks Swimming                     27  46. Brock Niagara Aquatics             26
 46. Swimming Dragons                   26  48. Swim Ottawa                        22
 48. Pickering Swim Club                22  50. Perth Stingrays Aquatic Club       21
 50. Cornwall Sea Lions                 21  52. Region Of Waterloo Swim Club     20.5
 52. Milton Marlins Swim Team         20.5  54. The Dorado Stars Swim Club         18
 55. Lakeshore Swim Club                17  55. Orangeville Otters Swim Club       17
 55. Nepean Kanata Barracudas           17  58. W. Ross Macdonald Swimming         16
 59. St Thomas Jumbo Jets               15  60. York Swim Club                     12
 61. Middlesex Swimming                 11  62. Sault Surge Aquatic Team           10
 62. Northumberland Aquatic Club        10  62. Clarington Swim Club               10
 62. Whitby Dolphins Swim Club          10  62. Roc Swimming                       10
 67. Aylmer Optimist Arrows              9  67. Ernestown Barracuda Swim Club       9
 69. J Dolphins Swimming Club            8  70. Killer Whale Swim Team              4
 71. Cambridge Aquajets                  2  71. Valley East Waves                   2
 71. Blenheim Blast Swim Team            2  71. Goulbourn Sea Hawks                 2
 75. Halton Hills Blue Fins              1  75. Kapswim Kap-nage                    1