Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 206  Boys 12 & Under 400 SC Meter Medley Relay
==================================================================================
          CAN: C 4:26.97  2016-06-28GMAC, GMAC
                          M. & W. Beckstead-Holman, R. Burton, C. Campbell
          ONT: O 4:26.97  2016-06-30Guelph Marlins Aquatic Club, GMAC
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 OAK  'A'                            4:44.66    4:34.06   18  
     1) Li, Jack 12                   2) Williams, Patrick 12         
     3) Ma, Ethan 12                  4) Clinton, Thomas 12           
                 31.30    1:05.38 (1:05.38)
        1:43.58 (38.20)   2:26.57 (1:21.19)
        2:57.36 (30.79)   3:32.91 (1:06.34)
        4:01.76 (28.85)   4:34.06 (1:01.15)
  2 ESWIM  'A'                          4:44.91    4:39.19   14  
     1) Maciek, James 12              2) Sieluzycki, Tristan 12       
     3) Kwinter, Charlie 12           4) Marra, Luca 12               
                 35.49    1:12.36 (1:12.36)
        1:47.83 (35.47)   2:29.20 (1:16.84)
        2:59.71 (30.51)   3:34.53 (1:05.33)
        4:05.00 (30.47)   4:39.19 (1:04.66)
  3 TSC  'A'                            4:55.05    4:48.44   12  
     1) Miller-Murphy, Reid 12        2) Skalenda, Charlie 12         
     3) Bainbridge, Hayden S 12       4) Pesce, Pedro 12              
                 34.62    1:11.92 (1:11.92)
        1:48.56 (36.64)   2:30.31 (1:18.39)
        3:03.60 (33.29)   3:43.15 (1:12.84)
        4:14.13 (30.98)   4:48.44 (1:05.29)
  4 NEW  'A'                            4:55.87    4:48.85   10  
     1) Murack, Geoffrey 12           2) Taivassalo, Brayden 12       
     3) Greenwood, Tyler 12           4) Hoalga, Anthony 11           
                 31.71    1:05.40 (1:05.40)
        1:44.09 (38.69)   2:27.63 (1:22.23)
        3:00.38 (32.75)   3:40.47 (1:12.84)
        4:12.55 (32.08)   4:48.85 (1:08.38)
  5 MAC  'A'                            5:00.74    4:49.58    8  
     1) Zhang, Charles 12             2) Gilbert, Michael 12          
     3) Hui, Jing Wen 12              4) Ryan, Brigham 12             
                 32.47    1:07.03 (1:07.03)
        1:46.34 (39.31)   2:32.73 (1:25.70)
        3:04.71 (31.98)   3:42.86 (1:10.13)
        4:13.85 (30.99)   4:49.58 (1:06.72)
  6 GO  'A'                             4:50.60    4:49.79    6  
     1) Zhou, Dawson 12               2) Zhou, Keaton 10              
     3) Dahlgren, Matthew J 12        4) Huang, Jeffrey 12            
                 34.21    1:11.29 (1:11.29)
        1:49.50 (38.21)   2:34.13 (1:22.84)
        3:06.33 (32.20)   3:45.18 (1:11.05)
        4:15.06 (29.88)   4:49.79 (1:04.61)
  7 MSSAC  'A'                          4:43.52    4:52.13    4  
     1) Shabaka, Adam 12              2) Romanenko, Vlad 12           
     3) Qin, Ryan 12                  4) Zander, Maksimas 12          
                 36.24    1:15.58 (1:15.58)
        1:52.27 (36.69)   2:34.05 (1:18.47)
        3:07.47 (33.42)   3:47.03 (1:12.98)
        4:17.43 (30.40)   4:52.13 (1:05.10)
  8 WD  'A'                             5:00.16    4:54.77    2  
     1) Derby, Christian 12           2) Arbuckle, Josh 12            
     3) Allen, Isaac 12               4) Walsh, Liam 12               
                 35.15    1:13.74 (1:13.74)
        1:50.79 (37.05)   2:34.53 (1:20.79)
        3:08.14 (33.61)   3:47.62 (1:13.09)
        4:19.28 (31.66)   4:54.77 (1:07.15)
  9 PICK  'A'                           5:01.09    4:59.80  
     1) Fera, Sam 12                  2) Tapp, Ryan 12                
     3) Bouwman, Leif 12              4) Hughes, Graydon 11           
                 35.69    1:13.04 (1:13.04)
        1:47.92 (34.88)   2:36.91 (1:23.87)
        3:10.02 (33.11)   3:49.83 (1:12.92)
        4:22.75 (32.92)   4:59.80 (1:09.97)
 10 ESWIM  'B'                          4:58.45    5:03.57  
     1) Hussein, Yahia 12             2) Xia, Winters 12              
     3) Zhang, Kevin 11               4) Harris, Aiden 11             
                 37.42    1:16.33 (1:16.33)
        1:54.16 (37.83)   2:37.97 (1:21.64)
        3:11.92 (33.95)   3:52.79 (1:14.82)
        4:26.29 (33.50)   5:03.57 (1:10.78)
 11 RHAC  'A'                           5:25.01    5:05.36  
     1) Guan, Leo 12                  2) Huang, Rick 11               
     3) Baronow, Mikhail 11           4) Zhou, Jerry 12               
                 34.59    1:11.97 (1:11.97)
        1:52.45 (40.48)   2:41.30 (1:29.33)
        3:16.16 (34.86)   3:59.59 (1:18.29)
        4:30.35 (30.76)   5:05.36 (1:05.77)
 12 MSSAC  'B'                          4:58.99    5:08.33  
     1) Elazizi, Youssif S 12         2) Rup, Michael 12              
     3) Luo, Hanwen 12                4) Halicki, Eryk 11             
                 36.42    1:13.81 (1:13.81)
        1:54.20 (40.39)   2:39.46 (1:25.65)
        3:14.59 (35.13)   3:53.53 (1:14.07)
        4:27.64 (34.11)   5:08.33 (1:14.80)
 13 CREST  'A'                               NT    5:09.10  
     1) Carling, Wyatt M 12           2) Tufford, Tomi 11             
     3) Hirsescu, Cezar 12            4) Park, Lucas 12               
                 38.30    1:18.32 (1:18.32)
        2:01.57 (43.25)   2:50.78 (1:32.46)
        3:22.65 (31.87)   4:02.23 (1:11.45)
        4:34.21 (31.98)   5:09.10 (1:06.87)
 14 MST~  'A'                           5:29.69    5:13.54  
     1) Frantskevich, Steve 12        2) Zhang, Ruochen 12            
     3) Li, Ethan 12                  4) Zhang, Vinson 12             
                 39.69    1:21.81 (1:21.81)
        2:01.63 (39.82)   2:50.46 (1:28.65)
        3:19.96 (29.50)   4:02.20 (1:11.74)
        4:36.09 (33.89)   5:13.54 (1:11.34)
 15 SCAR  'A'                           5:23.31    5:16.84  
     1) McGroarty, Declan 11          2) Singh, Akash 11              
     3) Cisse, Karim M 11             4) Bilewicz, Jonathan A 11      
                 38.66    1:20.94 (1:20.94)
        2:01.56 (40.62)   2:49.17 (1:28.23)
        3:25.44 (36.27)   4:07.62 (1:18.45)
        4:40.47 (32.85)   5:16.84 (1:09.22)
 16 AAC  'A'                            5:02.64    5:19.63  
     1) Kurji, Alym 10                2) Gui, Corey 11                
     3) Ward, Cayden 12               4) Gursoy, Daniel 11            
                 38.06    1:20.14 (1:20.14)
        1:59.20 (39.06)   2:45.76 (1:25.62)
        3:22.82 (37.06)   4:08.09 (1:22.33)
        4:41.09 (33.00)   5:19.63 (1:11.54)
 17 Gators  'A'                         5:26.41    5:20.05  
     1) Osler, Cameron 12             2) Weaver, Thorne 10            
     3) Rutledge, Andy 11             4) Fu, Christopher 12           
                 35.76    1:12.46 (1:12.46)
        1:59.83 (47.37)   2:51.38 (1:38.92)
        3:29.54 (38.16)   4:15.02 (1:23.64)
        4:35.10 (20.08)   5:20.05 (1:05.03)
 18 COBRA  'A'                          5:21.09    5:23.71  
     1) Ramlochan, Praim 12           2) Smith, Lucas 11              
     3) Stojanovic, Jacob 11          4) VandeVooren, Jayden 10       
                 36.15    1:14.15 (1:14.15)
        1:57.37 (43.22)   2:46.74 (1:32.59)
        3:24.23 (37.49)   4:10.14 (1:23.40)
        4:44.52 (34.38)   5:23.71 (1:13.57)
 19 GO  'B'                             5:28.14    5:31.63  
     1) Han, Yifan 10                 2) Gana, Aly S 10               
     3) Dufour, Leo - 12              4) Lett, Steven T 12            
                 42.29    1:28.13 (1:28.13)
        2:14.40 (46.27)   3:06.14 (1:38.01)
        3:42.16 (36.02)   4:27.61 (1:21.47)
        4:57.92 (30.31)   5:31.63 (1:04.02)
 20 OOSC  'A'                           5:52.61    5:39.45  
     1) Bowen, Alexander 12           2) Raue, Matthew 11             
     3) Pady, Clarke 11               4) Hann, Ryan 10                
                 38.00    1:16.21 (1:16.21)
        2:01.30 (45.09)   2:52.01 (1:35.80)
        3:30.33 (38.32)   4:17.24 (1:25.23)
        4:56.82 (39.58)   5:39.45 (1:22.21)
 21 NKB  'A'                            5:41.00    5:39.64  
     1) Pilieci, Alex 10              2) Yan, Andrew 11               
     3) Bevington, Andrew 11          4) McMann, Preston 12           
                 42.74    1:27.32 (1:27.32)
        2:14.82 (47.50)   3:07.08 (1:39.76)
        3:45.49 (38.41)   4:31.62 (1:24.54)
        5:03.61 (31.99)   5:39.64 (1:08.02)
 22 Aces  'A'                           5:42.76    6:09.02  
     1) Poeluev, Simon 9              2) Van De Wynckel, Matthew 10   
     3) Martin-Root, Westley 10       4) Brennan, Sawyer 10           
                 43.26    1:30.72 (1:30.72)
        2:15.22 (44.50)   3:07.28 (1:36.56)
        3:47.53 (40.25)   4:35.97 (1:28.69)
        5:18.35 (42.38)   6:09.02 (1:33.05)
 -- UPCAN  'A'                          5:35.97         DQ  
     1) Gallacher, Jonathan R 9       2) Abrams, Gerrit P 12          
     3) Norton, Jack W 10             4) Davis, Josh W 11             
                 43.81    1:30.11 (1:30.11)
        2:07.69 (37.58)   2:51.82 (1:21.71)
        3:33.09 (41.27)   4:22.42 (1:30.60)
        4:55.55 (33.13)        DQ (1:08.92)
 -- OAK  'C'                            5:07.13         DQ  
     1) Clinton, Beck 12              2) Bryer, William 12            
     3) Feng, Eric 12                 4) Landa, Alex 12               
                 37.31    1:16.37 (1:16.37)
        1:57.14 (40.77)   2:43.53 (1:27.16)
        3:16.63 (33.10)   3:58.75 (1:15.22)
        4:31.25 (32.50)        DQ (1:08.13)
 -- ESWIM  'C'                          5:14.71         DQ  
     1) Brock, Griffin 12             2) Bhale, Advay 12              
     3) Kwinter, Russell 10           4) Malakhovets, Max 11          
                 38.25    1:18.57 (1:18.57)
        1:58.75 (40.18)   2:45.68 (1:27.11)
        3:23.47 (37.79)   4:08.18 (1:22.50)
        4:39.80 (31.62)        DQ (1:07.55)
 -- MSSAC  'C'                          5:38.24         DQ  
     1) Wu, Luca 10                   2) Stas, Alan N 11              
     3) Ironside, Connor J 10         4) Khalil, Abdullah M 11        
                 45.01    1:31.68 (1:31.68)
        2:17.12 (45.44)   3:08.69 (1:37.01)
        3:50.98 (42.29)   4:38.88 (1:30.19)
        5:17.10 (38.22)        DQ (1:19.60)
 -- OAK  'B'                            4:57.75         DQ  
     1) Deng, Sky 12                  2) Chari, Kailas 12             
     3) Pinto, Luke 12                4) Shakespeare, Colin 12        
                 36.50    1:14.68 (1:14.68)
        1:53.87 (39.19)   2:38.36 (1:23.68)
        3:13.36 (35.00)   3:53.59 (1:15.23)
        4:24.15 (30.56)        DQ (1:05.25)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 206                     
 
  1. Etobicoke Swimming                534   2. Markham Aquatic Club              351
  3. North York Aquatic Club         298.5   4. Burlington Aquatic Devilrays      254
  5. Club Warriors                   253.5   6. Oakville Aquatic Club             252
  7. Cobra Swim Club                   216   8. Ajax Aquatic Club                 210
  9. Toronto Swim Club               209.5  10. Ramac Aquatic Club                172
 11. Greater Ottawa Kingfish S.C.      158  12. Granite Gators Swim Team        127.5
 13. Guelph Marlin Aq Club             126  14. Mississauga Swimming            124.5
 15. Windsor Essex Swim Team            91  16. Carleton Place Water Dragons       90
 17. Golden Horseshoe Aquatic Club      89  18. Windsor Aquatic Club             78.5
 19. Newmarket Stingrays              77.5  20. Crescent Town Swim Club            67
 20. Torch Swimming                     67  22. Upper Canada Swim Club             62
 23. Richmond Hill Aquatic Club         60  24. Brantford Aquatic Club             56
 25. Swim Apex Aquatic Club             53  26. Collingwood Clippers Swim Club     51
 27. Sudbury Laurentian Swim Club       50  28. Belleville Youth Swim Team         49
 29. Barrie Trojan Swim Club            48  30. Wilmot Aquatic Aces                46
 31. Uxbridge Swim Club                 45  32. Unattached-swimon                  43
 33. Orillia Channel Cats Swim Club     42  34. Kingston Blue Marlins              41
 35. Muskoka Aquatic Club               40  36. London Aquatic Club                37
 37. Scarborough Swim Club            36.5  38. Garden City Aquatic Club           36
 39. Timmins Marlins Swim Club          34  39. Vaughan Aquatic Club               34
 41. Hamilton Aquatic Club              32  42. Whitchurch Stouffville S C         31
 43. Mallards Swim Team                 30  44. Chatham Y Pool Sharks              28
 45. Ducks Swimming                     27  46. Swimming Dragons                   26
 46. Brock Niagara Aquatics             26  48. Pickering Swim Club                22
 48. Swim Ottawa                        22  50. Perth Stingrays Aquatic Club       21
 50. Cornwall Sea Lions                 21  52. Region Of Waterloo Swim Club     20.5
 52. Milton Marlins Swim Team         20.5  54. The Dorado Stars Swim Club         18
 55. Nepean Kanata Barracudas           17  55. Orangeville Otters Swim Club       17
 55. Lakeshore Swim Club                17  58. W. Ross Macdonald Swimming         16
 59. St Thomas Jumbo Jets               15  60. York Swim Club                     12
 61. Middlesex Swimming                 11  62. Northumberland Aquatic Club        10
 62. Roc Swimming                       10  62. Sault Surge Aquatic Team           10
 62. Clarington Swim Club               10  62. Whitby Dolphins Swim Club          10
 67. Ernestown Barracuda Swim Club       9  67. Aylmer Optimist Arrows              9
 69. J Dolphins Swimming Club            8  70. Killer Whale Swim Team              4
 71. Blenheim Blast Swim Team            2  71. Valley East Waves                   2
 71. Goulbourn Sea Hawks                 2  71. Cambridge Aquajets                  2
 75. Halton Hills Blue Fins              1  75. Kapswim Kap-nage                    1