Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 126  Boys 10 & Under 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
 Meet Qualifying:  3:15.03
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kurji, Alym            10 AAC               2:43.52    2:38.68    9  
                 37.60      1:18.33 (40.73)
        1:59.29 (40.96)     2:38.68 (39.39)
  2 Duong, Kaedin          10 BAD               2:45.82    2:39.89    7  
                 38.67      1:19.44 (40.77)
        2:00.91 (41.47)     2:39.89 (38.98)
  3 Duong, Kale            10 BAD               2:44.86    2:41.24    6  
                 38.90      1:19.52 (40.62)
        2:00.92 (41.40)     2:41.24 (40.32)
  4 Keay, Patrick          10 KBM               2:51.53    2:46.85    5  
                 39.93      1:23.04 (43.11)
        2:05.77 (42.73)     2:46.85 (41.08)
  5 Yang, Paul Y           10 TORCH             2:54.03L   2:47.68    4  
                 39.65      1:22.98 (43.33)
        2:06.05 (43.07)     2:47.68 (41.63)
  6 Bailey, Damien         10 NYAC              2:54.02    2:48.55    3  
                 39.83      1:23.13 (43.30)
        2:06.41 (43.28)     2:48.55 (42.14)
  7 Zhang, Aidan           10 OAK               3:00.19    2:52.80    2  
                 42.93      1:26.39 (43.46)
        2:10.15 (43.76)     2:52.80 (42.65)
  8 Zhong, Ken             10 MAC               2:59.15    2:55.27    1  
                 40.12      1:24.81 (44.69)
        2:10.80 (45.99)     2:55.27 (44.47)
  9 Hodson, Evan           10 CW                3:08.08    2:55.68  
                 42.24      1:27.19 (44.95)
        2:12.36 (45.17)     2:55.68 (43.32)
 10 Zou, Ethan Y           10 MAC               2:56.59    2:56.17  
                 40.37      1:25.17 (44.80)
        2:10.60 (45.43)     2:56.17 (45.57)
 11 VandeVooren, Jayden    10 COBRA             3:08.57    2:57.01  
                 41.60      1:27.54 (45.94)
        2:15.33 (47.79)     2:57.01 (41.68)
 12 Usher, Gavin M         10 BTSC              3:06.36    2:57.98  
                 43.07      1:28.89 (45.82)
        2:15.53 (46.64)     2:57.98 (42.45)
 13 McMayo, Jomo           10 ESWIM             3:11.36    2:58.55  
                 42.95      1:29.61 (46.66)
        2:15.80 (46.19)     2:58.55 (42.75)
 14 Chari, Vikas            9 OAK               3:04.00    2:59.25  
                 43.13      1:29.23 (46.10)
        2:15.09 (45.86)     2:59.25 (44.16)
 15 Shearer, Ewan           9 LAC               3:01.92    3:00.84  
                 43.32      1:30.53 (47.21)
        2:17.38 (46.85)     3:00.84 (43.46)
 16 Van De Wynckel, Matth  10 Aces              3:03.68    3:00.96  
                 42.38      1:29.56 (47.18)
        2:16.73 (47.17)     3:00.96 (44.23)
 17 Vinokurov, Grigory     10 RAMAC             3:14.37    3:01.80  
                 42.32      1:27.82 (45.50)
        2:15.49 (47.67)     3:01.80 (46.31)
 18 Ironside, Connor J     10 MSSAC             3:05.78    3:02.89  
                 45.03      1:32.21 (47.18)
        2:19.34 (47.13)     3:02.89 (43.55)
 19 Yin, Robert            10 MAC               3:07.62    3:04.88  
                 44.39      1:31.48 (47.09)
        2:19.01 (47.53)     3:04.88 (45.87)
 20 Han, Yifan             10 GO                3:07.51    3:05.54  
                 43.38      1:31.10 (47.72)
        2:18.88 (47.78)     3:05.54 (46.66)
 21 Bogue, William         10 AAC               3:07.73    3:06.08  
                 46.12      1:33.15 (47.03)
        2:22.09 (48.94)     3:06.08 (43.99)
 22 Kim, Aiden             10 NYAC              3:03.14    3:06.19  
                 43.35      1:30.58 (47.23)
        2:18.28 (47.70)     3:06.19 (47.91)
 23 Hann, Ryan             10 OOSC              3:12.96    3:06.21  
                 44.72      1:33.92 (49.20)
        2:22.30 (48.38)     3:06.21 (43.91)
 24 Wu, Luca               10 MSSAC             3:10.12    3:06.44  
                 45.67      1:32.90 (47.23)
        2:20.76 (47.86)     3:06.44 (45.68)
 25 Tang, Evan             10 COBRA             3:10.74    3:06.93  
                 44.82      1:32.57 (47.75)
        2:20.70 (48.13)     3:06.93 (46.23)
 26 Cescon, Evan A         10 TSC               3:11.24    3:08.94  
                 43.44      1:31.61 (48.17)
        2:20.75 (49.14)     3:08.94 (48.19)
 27 Poeluev, Simon          9 Aces              3:13.08    3:09.85  
                 44.51      1:34.09 (49.58)
        2:23.88 (49.79)     3:09.85 (45.97)
 28 Brown, Alex             9 SWOTT             3:15.68    3:10.93  
                 45.73      1:34.88 (49.15)
        2:23.54 (48.66)     3:10.93 (47.39)
 29 Gallacher, Jonathan R   9 UPCAN             3:11.17    3:11.50  
                 44.66      1:34.60 (49.94)
        2:24.98 (50.38)     3:11.50 (46.52)
 30 Dufour, Eric           10 GO                3:13.59    3:12.81  
                 46.56      1:36.33 (49.77)
        2:26.03 (49.70)     3:12.81 (46.78)
 31 Norton, Jack W         10 UPCAN             3:11.90    3:13.11  
                 46.23      1:35.45 (49.22)
        2:26.64 (51.19)     3:13.11 (46.47)
 -- Kim, Daniel             9 JDSS              3:09.72   x3:15.09  
                 46.46      1:37.00 (50.54)
        2:26.66 (49.66)     3:15.09 (48.43)
 -- Abanilla, Aaron        10 COBRA             3:15.44L  x3:16.29  
                                1:36.95 ( )
        2:28.18 (51.23)     3:16.29 (48.11)
 
                Combined Team Scores - Through Event 126                 
 
  1. Etobicoke Swimming                376   2. Markham Aquatic Club              258
  3. North York Aquatic Club         252.5   4. Club Warriors                   204.5
  5. Cobra Swim Club                   181   6. Ajax Aquatic Club                 177
  7. Burlington Aquatic Devilrays      171   8. Oakville Aquatic Club             160
  9. Toronto Swim Club               140.5  10. Ramac Aquatic Club                124
 11. Greater Ottawa Kingfish S.C.      100  12. Granite Gators Swim Team         99.5
 13. Mississauga Swimming             95.5  14. Guelph Marlin Aq Club              86
 15. Carleton Place Water Dragons       76  16. Windsor Aquatic Club               65
 17. Windsor Essex Swim Team          63.5  18. Crescent Town Swim Club            60
 19. Golden Horseshoe Aquatic Club      55  20. Newmarket Stingrays              53.5
 21. Richmond Hill Aquatic Club         53  21. Swim Apex Aquatic Club             53
 21. Upper Canada Swim Club             53  21. Torch Swimming                     53
 25. Belleville Youth Swim Team         49  26. Collingwood Clippers Swim Club     48
 27. Wilmot Aquatic Aces                45  28. Brantford Aquatic Club             40
 28. Uxbridge Swim Club                 40  30. Orillia Channel Cats Swim Club     39
 31. London Aquatic Club                37  31. Sudbury Laurentian Swim Club       37
 33. Garden City Aquatic Club           36  34. Muskoka Aquatic Club               34
 34. Vaughan Aquatic Club               34  36. Barrie Trojan Swim Club            33
 37. Timmins Marlins Swim Club          32  38. Whitchurch Stouffville S C         31
 39. Scarborough Swim Club            29.5  40. Unattached-swimon                  28
 40. Hamilton Aquatic Club              28  42. Ducks Swimming                     27
 43. Brock Niagara Aquatics             26  44. Chatham Y Pool Sharks              25
 45. Kingston Blue Marlins              23  46. Swim Ottawa                        22
 47. Pickering Swim Club                21  47. Perth Stingrays Aquatic Club       21
 47. Swimming Dragons                   21  50. Region Of Waterloo Swim Club     20.5
 51. Milton Marlins Swim Team         17.5  52. Lakeshore Swim Club                17
 52. The Dorado Stars Swim Club         17  52. Orangeville Otters Swim Club       17
 55. W. Ross Macdonald Swimming         16  56. Nepean Kanata Barracudas           15
 57. St Thomas Jumbo Jets               14  57. Cornwall Sea Lions                 14
 59. Middlesex Swimming                 11  60. Northumberland Aquatic Club        10
 60. Clarington Swim Club               10  60. Roc Swimming                       10
 60. Sault Surge Aquatic Team           10  64. Ernestown Barracuda Swim Club       9
 65. Mallards Swim Team                  8  65. Whitby Dolphins Swim Club           8
 67. J Dolphins Swimming Club            6  68. York Swim Club                      5
 69. Killer Whale Swim Team              4  70. Blenheim Blast Swim Team            2
 70. Cambridge Aquajets                  2  70. Goulbourn Sea Hawks                 2
 70. Valley East Waves                   2  74. Halton Hills Blue Fins              1
 74. Kapswim Kap-nage                    1