Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 118  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
=========================================================================
          CAN: C 2:14.28  2013-01-19Ray Yang, ESWIM
          ONT: O 2:14.28  2013-01-01Ray Yang, ESWIM
 Meet Qualifying:  2:56.32
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kwinter, Charlie       12 ESWIM             2:29.48    2:25.00    9  
                 33.34      1:11.21 (37.87)
        1:48.74 (37.53)     2:25.00 (36.26)
  2 Genier, Zacharie       12 TMSC              2:33.86    2:25.36    7  
                 32.48      1:09.62 (37.14)
        1:47.96 (38.34)     2:25.36 (37.40)
  3 Ma, Ethan              12 OAK               2:29.35    2:26.32    6  
                 32.54      1:09.61 (37.07)
        1:47.44 (37.83)     2:26.32 (38.88)
  4 Hui, Jing Wen          12 MAC               2:38.58    2:31.66    5  
                 33.26      1:12.08 (38.82)
        1:52.11 (40.03)     2:31.66 (39.55)
  5 Abrams, Gerrit P       12 UPCAN             2:38.70    2:33.97    4  
                 33.60      1:13.04 (39.44)
        1:54.31 (41.27)     2:33.97 (39.66)
  6 Tylee, Matthew         12 TMSC              2:42.98    2:36.99    3  
                 34.38      1:14.23 (39.85)
        1:56.47 (42.24)     2:36.99 (40.52)
  7 Cartier, Connor        12 BLEN              2:56.08    2:39.06    2  
                 35.21      1:15.78 (40.57)
        1:57.34 (41.56)     2:39.06 (41.72)
  8 Tomic, Luka            12 ROW               2:45.74    2:39.15    1  
                 35.89      1:17.22 (41.33)
        1:59.60 (42.38)     2:39.15 (39.55)
  9 Jankovics, Tristan     12 GMAC              2:46.43    2:39.86  
                 35.50      1:17.00 (41.50)
        1:59.95 (42.95)     2:39.86 (39.91)
 10 Nelander, Thomas O     12 Ducks             2:42.74    2:40.79  
                 34.17      1:14.98 (40.81)
        1:58.16 (43.18)     2:40.79 (42.63)
 11 Pak, Junsoo            12 LAC               2:46.32    2:41.57  
                 34.36      1:13.61 (39.25)
        1:56.06 (42.45)     2:41.57 (45.51)
 12 Bouwman, Leif          12 PICK              2:46.83    2:43.46  
                 34.89      1:15.58 (40.69)
        1:59.17 (43.59)     2:43.46 (44.29)
 13 Qin, Ryan              12 MSSAC             2:53.70    2:44.64  
                 35.13      1:16.39 (41.26)
        2:00.10 (43.71)     2:44.64 (44.54)
 14 Dahlgren, Matthew J    12 GO                2:43.29    2:45.13  
                 35.08      1:15.30 (40.22)
        1:58.74 (43.44)     2:45.13 (46.39)
 15 Luo, Hanwen            12 MSSAC             2:51.70    2:45.88  
                 37.77      1:19.73 (41.96)
        2:02.92 (43.19)     2:45.88 (42.96)
 16 Lett, Steven T         12 GO                3:01.33    2:47.62  
                 35.40      1:17.98 (42.58)
        2:03.46 (45.48)     2:47.62 (44.16)
 17 Allen, Isaac           12 WD                2:54.14    2:47.99  
                 36.78      1:19.33 (42.55)
        2:03.61 (44.28)     2:47.99 (44.38)
 18 Rodgers, Quinton       12 OSAC              2:51.03    2:48.58  
                 37.34      1:20.67 (43.33)
        2:05.66 (44.99)     2:48.58 (42.92)
 19 Taivassalo, Brayden    12 NEW               2:50.07    2:49.26  
                 38.14      1:21.50 (43.36)
        2:05.71 (44.21)     2:49.26 (43.55)
 20 Ryan, Brigham          12 MAC               2:53.09    2:49.71  
                 35.95      1:19.24 (43.29)
        2:03.92 (44.68)     2:49.71 (45.79)
 21 Pesce, Pedro           12 TSC               2:53.36    2:50.50  
                 36.38      1:19.29 (42.91)
        2:05.24 (45.95)     2:50.50 (45.26)
 22 Pinto, Luke            12 OAK               2:55.11    2:50.58  
                 38.09      1:22.75 (44.66)
        2:07.34 (44.59)     2:50.58 (43.24)
 23 Lobo, Alex             12 LAC               2:53.84    2:51.21  
                 36.88      1:19.51 (42.63)
        2:05.48 (45.97)     2:51.21 (45.73)
 24 Landa, Alex            12 OAK               2:54.13    2:51.70  
                 39.46      1:23.95 (44.49)
        2:09.66 (45.71)     2:51.70 (42.04)
 25 Ku, Ryan               12 WEST              2:55.67    2:53.57  
                 36.27      1:19.73 (43.46)
        2:06.52 (46.79)     2:53.57 (47.05)
 -- Magat, Diego           12 NEW               2:55.91   x2:57.86  
                 37.87      1:22.34 (44.47)
        2:09.98 (47.64)     2:57.86 (47.88)
 -- Walsh, Liam            12 WD                2:53.24   x3:01.75  
                 37.13      1:22.60 (45.47)
        2:11.72 (49.12)     3:01.75 (50.03)
 
                Combined Team Scores - Through Event 118                 
 
  1. Etobicoke Swimming                344   2. Markham Aquatic Club              244
  3. North York Aquatic Club         227.5   4. Club Warriors                   200.5
  5. Cobra Swim Club                   172   6. Ajax Aquatic Club                 154
  7. Burlington Aquatic Devilrays      149   8. Oakville Aquatic Club             140
  9. Toronto Swim Club               132.5  10. Ramac Aquatic Club                117
 11. Greater Ottawa Kingfish S.C.      100  12. Mississauga Swimming             95.5
 13. Granite Gators Swim Team         91.5  14. Guelph Marlin Aq Club              85
 15. Carleton Place Water Dragons       76  16. Windsor Aquatic Club               59
 17. Windsor Essex Swim Team          57.5  18. Golden Horseshoe Aquatic Club      55
 19. Crescent Town Swim Club            54  20. Richmond Hill Aquatic Club         53
 20. Upper Canada Swim Club             53  20. Swim Apex Aquatic Club             53
 23. Belleville Youth Swim Team         49  24. Wilmot Aquatic Aces                45
 25. Collingwood Clippers Swim Club     44  25. Newmarket Stingrays                44
 27. Brantford Aquatic Club             40  28. Torch Swimming                     38
 28. Uxbridge Swim Club                 38  30. London Aquatic Club                37
 30. Orillia Channel Cats Swim Club     37  32. Garden City Aquatic Club           36
 33. Sudbury Laurentian Swim Club       35  34. Muskoka Aquatic Club               34
 34. Vaughan Aquatic Club               34  36. Timmins Marlins Swim Club          31
 36. Whitchurch Stouffville S C         31  36. Barrie Trojan Swim Club            31
 39. Ducks Swimming                     27  40. Brock Niagara Aquatics             26
 40. Scarborough Swim Club              26  42. Chatham Y Pool Sharks              23
 43. Swim Ottawa                        22  44. Perth Stingrays Aquatic Club       21
 44. Pickering Swim Club                21  44. Unattached-swimon                  21
 44. Swimming Dragons                   21  48. Region Of Waterloo Swim Club     20.5
 49. Hamilton Aquatic Club              19  50. Kingston Blue Marlins              18
 51. Milton Marlins Swim Team         17.5  52. Lakeshore Swim Club                17
 52. The Dorado Stars Swim Club         17  52. Orangeville Otters Swim Club       17
 55. W. Ross Macdonald Swimming         16  56. Nepean Kanata Barracudas           15
 57. St Thomas Jumbo Jets               14  58. Middlesex Swimming                 11
 59. Sault Surge Aquatic Team           10  59. Cornwall Sea Lions                 10
 59. Northumberland Aquatic Club        10  59. Clarington Swim Club               10
 59. Roc Swimming                       10  64. Ernestown Barracuda Swim Club       9
 65. Whitby Dolphins Swim Club           8  65. Mallards Swim Team                  8
 67. J Dolphins Swimming Club            6  68. York Swim Club                      5
 69. Killer Whale Swim Team              4  70. Cambridge Aquajets                  2
 70. Valley East Waves                   2  70. Blenheim Blast Swim Team            2
 70. Goulbourn Sea Hawks                 2  74. Halton Hills Blue Fins              1
 74. Kapswim Kap-nage                    1