Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 93  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
=========================================================================
          CAN: C 2:08.71  2016-12-18Jade Hannah, HTAC
          ONT: O 2:10.20  2009-01-01Annie Harrison, OAK
 Meet Qualifying:  2:35.01
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Colyer, Ava            14 GCAC              2:22.90    2:21.85    9  
                 32.73      1:07.88 (35.15)
        1:44.85 (36.97)     2:21.85 (37.00)
  2 Sum, Kylie             14 WSSC              2:25.83    2:26.84    7  
                 33.54      1:09.84 (36.30)
        1:48.20 (38.36)     2:26.84 (38.64)
  3 Moskov, Cindy          14 BAD               2:27.77    2:28.14    6  
                 34.81      1:12.28 (37.47)
        1:50.64 (38.36)     2:28.14 (37.50)
  4 Yarzon, Nicole         14 MSSAC             2:29.91    2:28.37    5  
                 35.02      1:12.31 (37.29)
        1:50.69 (38.38)     2:28.37 (37.68)
  5 Conrad, Sydney         14 GMAC              2:28.63    2:28.90    4  
                 35.32      1:12.51 (37.19)
        1:50.61 (38.10)     2:28.90 (38.29)
  6 MacLeod, Bronwyn S     14 MS                2:30.38    2:28.99    3  
                 34.54      1:12.84 (38.30)
        1:51.31 (38.47)     2:28.99 (37.68)
  7 Croiset, Claire        14 MSSAC             2:33.14    2:29.94    2  
                 35.61      1:13.92 (38.31)
        1:52.41 (38.49)     2:29.94 (37.53)
  8 Polito, Leah           14 LAC               2:28.22    2:30.23    1  
                 35.40      1:13.29 (37.89)
        1:52.07 (38.78)     2:30.23 (38.16)
  9 Kovacevic, Sasha       14 NKB               2:30.88    2:30.84  
                 36.20      1:14.31 (38.11)
        1:52.47 (38.16)     2:30.84 (38.37)
 10 Formicuccia, Lea       14 BROCK             2:28.01    2:30.98  
                 34.15      1:11.67 (37.52)
        1:51.17 (39.50)     2:30.98 (39.81)
 11 Ing, Erika             14 APEX              2:33.54    2:31.34  
                 36.12      1:14.26 (38.14)
        1:52.84 (38.58)     2:31.34 (38.50)
 12 Bhambra, Dilpreet      14 COBRA             2:29.61    2:31.52  
                 35.43      1:13.72 (38.29)
        1:52.88 (39.16)     2:31.52 (38.64)
 13 Wong, Michelle         14 MST~              2:34.20    2:32.95  
                 35.94      1:14.71 (38.77)
        1:54.12 (39.41)     2:32.95 (38.83)
 14 Fernandes, Kimberly    14 NYAC              2:35.46    2:33.08  
                 36.22      1:15.54 (39.32)
        1:54.40 (38.86)     2:33.08 (38.68)
 15 DiFlavio, Ella         14 GCAC              2:34.81    2:33.76  
                 36.29      1:15.34 (39.05)
        1:55.12 (39.78)     2:33.76 (38.64)
 16 Gheorghita, Antonia    14 WEST              2:30.60    2:34.55  
                 35.33      1:14.08 (38.75)
        1:54.70 (40.62)     2:34.55 (39.85)
 -- Bilodeau, Caroline     14 NORAC             2:31.91   x2:35.33  
                 35.73      1:15.50 (39.77)
        1:56.93 (41.43)     2:35.33 (38.40)
 -- Chalmers, Samantha G   14 CREST             2:30.67   x2:35.92  
                 36.59      1:16.08 (39.49)
        1:56.75 (40.67)     2:35.92 (39.17)
 -- Ross, Sonja            14 PICK              2:33.74   x2:36.78  
                 36.53      1:15.84 (39.31)
        1:56.25 (40.41)     2:36.78 (40.53)
 -- Davis, Mira            14 EBSC              2:34.79   x2:37.31  
                 36.68      1:16.29 (39.61)
        1:56.98 (40.69)     2:37.31 (40.33)
 -- Pascariu, Mara         14 WEST              2:38.43   x2:37.86  
                 36.67      1:16.22 (39.55)
        1:57.05 (40.83)     2:37.86 (40.81)
 -- Aksoy, Elise           14 ESWIM             2:34.81   x2:41.99  
                 38.07      1:18.24 (40.17)
        2:00.09 (41.85)     2:41.99 (41.90)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 93                 
 
  1. Etobicoke Swimming                266   2. North York Aquatic Club         196.5
  3. Markham Aquatic Club              185   4. Club Warriors                   164.5
  5. Ajax Aquatic Club                 133   6. Oakville Aquatic Club             132
  7. Burlington Aquatic Devilrays      129   8. Cobra Swim Club                   126
  9. Toronto Swim Club               119.5  10. Greater Ottawa Kingfish S.C.       88
 11. Ramac Aquatic Club                 87  12. Mississauga Swimming             79.5
 13. Guelph Marlin Aq Club              75  14. Granite Gators Swim Team         71.5
 15. Carleton Place Water Dragons       62  16. Windsor Essex Swim Team          51.5
 17. Golden Horseshoe Aquatic Club      50  18. Windsor Aquatic Club               44
 19. Richmond Hill Aquatic Club         38  19. Torch Swimming                     38
 21. Newmarket Stingrays                35  21. Brantford Aquatic Club             35
 23. Crescent Town Swim Club            34  23. Muskoka Aquatic Club               34
 25. Upper Canada Swim Club             33  25. Wilmot Aquatic Aces                33
 27. Swim Apex Aquatic Club             32  28. Belleville Youth Swim Team         31
 29. London Aquatic Club                30  29. Sudbury Laurentian Swim Club       30
 29. Collingwood Clippers Swim Club     30  32. Garden City Aquatic Club           29
 33. Barrie Trojan Swim Club            28  34. Ducks Swimming                     27
 35. Brock Niagara Aquatics             26  36. Scarborough Swim Club              25
 36. Orillia Channel Cats Swim Club     25  38. Uxbridge Swim Club                 24
 39. Whitchurch Stouffville S C         21  39. Unattached-swimon                  21
 41. Chatham Y Pool Sharks              20  42. Hamilton Aquatic Club              19
 43. Vaughan Aquatic Club               18  43. Kingston Blue Marlins              18
 45. Orangeville Otters Swim Club       17  45. Swim Ottawa                        17
 47. Timmins Marlins Swim Club          16  48. Region Of Waterloo Swim Club     15.5
 49. Nepean Kanata Barracudas           15  49. Pickering Swim Club                15
 51. The Dorado Stars Swim Club         14  51. Perth Stingrays Aquatic Club       14
 53. Swimming Dragons                   11  53. Middlesex Swimming                 11
 55. Milton Marlins Swim Team         10.5  56. Cornwall Sea Lions                 10
 56. St Thomas Jumbo Jets               10  58. Lakeshore Swim Club                 9
 59. Mallards Swim Team                  8  60. W. Ross Macdonald Swimming          7
 61. Whitby Dolphins Swim Club           6  61. Sault Surge Aquatic Team            6
 63. Roc Swimming                        5  63. York Swim Club                      5
 65. Killer Whale Swim Team              4  66. Clarington Swim Club                3
 66. Northumberland Aquatic Club         3  68. Cambridge Aquajets                  2
 69. Kapswim Kap-nage                    1  69. Halton Hills Blue Fins              1