Etobicoke Swim Club                                  2017-02-21 - 10:04 AM
     2017 Swim Ontario Winter SC Festivals - 2017-02-18 to 2017-02-19      
 
 Event 48  Boys 11 Year Olds 400 SC Meter IM
=========================================================================
          CAN: C 4:50.21  2008-12-04Tristan Cote, ESWIM
          ONT: O 4:50.21  2008-01-01Tristan Cote, ESWIM
 Meet Qualifying:  6:29.08
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mansour, Adam          11 BAD               5:48.99    5:29.89    9  
                 35.57      1:15.31 (39.74)
        1:57.69 (42.38)     2:39.22 (41.53)
        3:26.54 (47.32)     4:15.49 (48.95)
        4:54.34 (38.85)     5:29.89 (35.55)
  2 Scheffel, Carter       11 BRANT             5:57.41    5:32.52    7  
                 36.35      1:16.44 (40.09)
        1:59.06 (42.62)     2:40.24 (41.18)
        3:29.63 (49.39)     4:19.56 (49.93)
        4:57.10 (37.54)     5:32.52 (35.42)
  3 Hume, James            11 OAK               6:00.42    5:44.03    6  
                 39.39      1:26.13 (46.74)
        2:10.81 (44.68)     2:54.89 (44.08)
        3:40.92 (46.03)     4:28.28 (47.36)
        5:07.02 (38.74)     5:44.03 (37.01)
  4 Zhou, William          11 OAK               6:03.72    5:45.42    5  
                 37.82      1:22.03 (44.21)
        2:06.11 (44.08)     2:49.49 (43.38)
        3:39.98 (50.49)     4:30.14 (50.16)
        5:08.41 (38.27)     5:45.42 (37.01)
  5 Begemann, Benjamin     11 STJJ              5:56.58    5:51.21    4  
                 35.11      1:16.92 (41.81)
        2:03.33 (46.41)     2:47.93 (44.60)
        3:38.85 (50.92)     4:30.01 (51.16)
        5:09.94 (39.93)     5:51.21 (41.27)
  6 Harris, Aiden          11 ESWIM             5:56.96    5:54.59    3  
                 36.10      1:20.26 (44.16)
        2:05.92 (45.66)     2:50.86 (44.94)
        3:42.30 (51.44)     4:34.67 (52.37)
        5:16.19 (41.52)     5:54.59 (38.40)
  7 Etherington, Caleb     11 CPWD              6:08.77    5:55.37    2  
                 38.51      1:24.14 (45.63)
        2:09.15 (45.01)     2:53.09 (43.94)
        3:42.40 (49.31)     4:33.31 (50.91)
        5:14.97 (41.66)     5:55.37 (40.40)
  8 Van Maren, Jasper      11 TSC               6:16.37    6:02.99    1  
                 38.24      1:23.24 (45.00)
        2:10.03 (46.79)     2:56.44 (46.41)
        3:47.45 (51.01)     4:38.47 (51.02)
        5:21.14 (42.67)     6:02.99 (41.85)
  9 Hughes, Graydon        11 PICK              6:10.64    6:04.07  
                 40.47      1:27.81 (47.34)
        2:12.50 (44.69)     2:57.20 (44.70)
        3:51.22 (54.02)     4:45.27 (54.05)
        5:25.35 (40.08)     6:04.07 (38.72)
 10 Leroux, Wyatt          11 OAK               6:26.73    6:10.73  
                 39.79      1:27.15 (47.36)
        2:13.71 (46.56)     2:59.53 (45.82)
        3:56.84 (57.31)     4:52.53 (55.69)
        5:32.34 (39.81)     6:10.73 (38.39)
 11 Bevington, Andrew      11 NKB               6:22.67    6:16.94  
                 39.67      1:27.92 (48.25)
        2:15.87 (47.95)     3:02.79 (46.92)
        3:58.38 (55.59)     4:55.37 (56.99)
        5:36.81 (41.44)     6:16.94 (40.13)
 12 Lyon, Noah             11 BAD               6:15.32    6:20.23  
                 42.45      1:31.62 (49.17)
        2:19.32 (47.70)     3:06.09 (46.77)
        3:57.69 (51.60)     4:50.38 (52.69)
        5:36.69 (46.31)     6:20.23 (43.54)
 13 Rutledge, Andy         11 Gators            6:28.64    6:24.21  
                 41.00      1:30.75 (49.75)
        2:17.49 (46.74)     3:03.35 (45.86)
        4:00.73 (57.38)     4:58.89 (58.16)
        5:41.59 (42.70)     6:24.21 (42.62)
 -- Vilchez, Jordi F       11 BTSC              5:53.37   x6:29.79  
                 40.49      1:31.57 (51.08)
        2:23.89 (52.32)     3:12.65 (48.76)
        4:08.95 (56.30)     5:04.50 (55.55)
        5:48.51 (44.01)     6:29.79 (41.28)
 -- Van Niekerk, Ruben     11 OAK               6:25.41         DQ  
                 44.12      1:36.66 (52.54)
        2:23.20 (46.54)     3:08.95 (45.75)
        4:07.25 (58.30)     5:06.70 (59.45)
        5:49.91 (43.21)          DQ (40.85)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 48                 
 
  1. Markham Aquatic Club              114   2. North York Aquatic Club         111.5
  3. Club Warriors                   108.5   4. Etobicoke Swimming                101
  5. Cobra Swim Club                    77   6. Toronto Swim Club                74.5
  7. Ajax Aquatic Club                71.5   8. Guelph Marlin Aq Club              51
  9. Greater Ottawa Kingfish S.C.       49  10. Mississauga Swimming             46.5
 11. Ramac Aquatic Club                 43  12. Granite Gators Swim Team         38.5
 13. Carleton Place Water Dragons       34  14. Burlington Aquatic Devilrays       31
 15. Belleville Youth Swim Team         29  16. Oakville Aquatic Club              28
 17. Swim Apex Aquatic Club             27  17. Crescent Town Swim Club            27
 17. Golden Horseshoe Aquatic Club      27  20. Windsor Essex Swim Team          25.5
 21. Richmond Hill Aquatic Club         24  22. Muskoka Aquatic Club               21
 22. Wilmot Aquatic Aces                21  24. Brock Niagara Aquatics             20
 24. Collingwood Clippers Swim Club     20  26. Garden City Aquatic Club           19
 27. London Aquatic Club                18  27. Windsor Aquatic Club               18
 27. Newmarket Stingrays                18  30. Uxbridge Swim Club                 17
 30. Upper Canada Swim Club             17  30. Orangeville Otters Swim Club       17
 33. Ducks Swimming                     16  33. Barrie Trojan Swim Club            16
 33. Orillia Channel Cats Swim Club     16  36. Scarborough Swim Club              15
 37. Whitchurch Stouffville S C         14  37. Brantford Aquatic Club             14
 37. Sudbury Laurentian Swim Club       14  40. Vaughan Aquatic Club               13
 40. Chatham Y Pool Sharks              13  40. Pickering Swim Club                13
 43. Torch Swimming                     11  43. Perth Stingrays Aquatic Club       11
 45. Swim Ottawa                         9  45. Nepean Kanata Barracudas            9
 47. Middlesex Swimming                  8  48. The Dorado Stars Swim Club          7
 48. Timmins Marlins Swim Club           7  48. W. Ross Macdonald Swimming          7
 48. Cornwall Sea Lions                  7  48. Hamilton Aquatic Club               7
 53. Whitby Dolphins Swim Club           6  53. Unattached-swimon                   6
 55. Sault Surge Aquatic Team            5  55. Swimming Dragons                    5
 57. St Thomas Jumbo Jets                4  57. Lakeshore Swim Club                 4
 57. Killer Whale Swim Team              4  60. Milton Marlins Swim Team            3
 60. Clarington Swim Club                3  60. Kingston Blue Marlins               3
 60. Roc Swimming                        3  60. Northumberland Aquatic Club         3
 65. Cambridge Aquajets                  2  66. Region Of Waterloo Swim Club      1.5
 67. Halton Hills Blue Fins              1